Aktualności

AktualnościInstytut Neofilologii

Warsztaty przekładowe z raciborską policją

10985398_800245376752040_4878584411481465981_n

Warsztaty przekładowe z raciborską policją

8 maja uczestniczyliśmy w symulacji przesłuchania osoby pokrzywdzonej lub świadka w wypadku samochodowym zorganizowanej dla nas przez Wydział Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Raciborzu. W nietypowych zajęciach brał udział II i III rok wraz z wykładowcami: dr Justyną Kościukiewicz, dr Joanna Maksym-Benczew i mgr Janem Cieślakiem.

Zaprezentowana symulacja była niemal prawdziwa, a z pewnością jej otoczenie – Komenda Policji, prawdziwy policjant aspirant sztabowy Grzegorz Mederski, biegła tłumaczka, nasza absolwentka mgr Anita Lenart, a w roli osoby pokrzywdzonej pochodzącej z Czech – jedna z naszych wykładowczyń.

Poznaliśmy procedury obowiązujące podczas przesłuchania z wymogiem udziału tłumacza, a w zaaranżowanej sytuacji cały przebieg przesłuchania, z zapisem protokołu, odczytaniem czy ponownym tłumaczeniem itd. Na koniec nasz policyjny wykładowca odpowiadał na szereg pytań. Takie same warsztaty odbyły się również dla anglistów i germanistów. Mamy nadzieję, że to początek współpracy.

Dziękujemy za zorganizowanie niezwykle praktycznych zajęć Panom Policjantom: nadkomisarzowi Sebastianowi Dworakowi i aspirantowi sztabowemu Grzegorzowi Mederskiemu.