Aktualności

AktualnościGaleriaInstytut Kultury Fizycznej i Zdrowia

Konferencja szkoleniowa dla trenerów w PWSZ w Raciborzu

Konferencja szkoleniowa dla trenerów w PWSZ w Raciborzu

[et_pb_section admin_label=”section”][et_pb_row admin_label=”row”][et_pb_column type=”4_4″][et_pb_text admin_label=”Tekst” background_layout=”light” text_orientation=”left” use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid”]

Ponad stu trenerów, instruktorów piłki nożnej i nauczycieli wychowania fizycznego wzięło udział w konferencji zorganizowanej przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Raciborzu i podokręg Racibórz. Przedsięwzięcie było okazją do wysłuchania ciekawych prelekcji, a także podjęcia dyskusji dotyczącej szkolenia zawodników.

W wydarzeniu uczestniczyli przede wszystkim szkoleniowcy klubów zrzeszonych w raciborskim podokręgu piłki nożnej. Większość z nich to absolwenci wychowania fizycznego na PWSZ w Raciborzu. Tym razem odwiedzili swoją alma mater po to, aby poszerzyć wiedzę z zakresu metodyki treningu. A okazja była wyjątkowa. Organizatorzy do wygłoszenia wykładów przekonali wybitnych znawców tematu – Marcina Prasoła, trenera analityka w sztabie reprezentacji Polski oraz Pawła Grycmana, przewodniczącego Wydziału Szkolenia Śląskiego Związku Piłki Nożnej.

Konferencję otworzył Andrzej Starzyński, wiceprezes podokręgu Racibórz. Podziękował władzom raciborskiej uczelni oraz dyrektorowi Instytutu Kultury Fizycznej dr. Marcinowi Kunickiemu i jego zastępczyni  dr Danucie Nowosielskiej – Swadźbie za ugoszczenie uczestników w murach PWSZ, a także inicjatorowi imprezy trenerowi Jackowi Trzeciakowi.

Następnie głos zabrał Marcin Prasoł, który opowiedział o organizacji pracy sztabu reprezentacji w kontekście przygotowań do Euro 2016 we Francji. Zwrócił uwagę na to, że, podobnie jak trenerzy przebywający w sali, zaczął karierę w niewielkim klubie, prowadząc grupy młodzieżowe. – Z pewnością nurtuje was pytanie, którą z podanych przeze mnie informacji będziecie mogli wykorzystać z pracy z waszą drużyną. Myślę, że tutaj nie chodzi o gotowe rozwiązania czy porady, ale o motywację i zrozumienie, że każdy szkoleniowiec powinien wyznaczyć sobie cel, do którego realizacji dąży. Pracuję z trenerem Adamem Nawałką od około siedmiu lat i wiem, że jednym z jego atutów jest umiejętność dostosowania się do różnych sytuacji i działanie według określonego planu krok po kroku – ocenił, dodając, że w większości przypadków kluczem do sukcesu jest właśnie konsekwencja, systematyczność i obranie odpowiedniego kursu.

Wymienił najważniejsze etapy przygotowań do mistrzostw Europy. – Po pierwsze sprawdziliśmy rozwiązania personalne i warianty taktyczne, wybraliśmy sparingpartnerów, którzy stylem gry przypominali zespoły, z którymi mieliśmy zmierzyć się w turnieju, następnie odbyliśmy zgrupowanie regeneracyjne, a bezpośrednio przed Euro trenowaliśmy w Arłamowie – wymienił Marcin Prasoł, informując, że sztab szkoleniowy polskiej kadry, począwszy od kucharzy, masażystów, lekarzy, na osobach odpowiedzialnych za sprzęt kończąc, liczy 18 osób. – Jeśli chodzi o selekcję, na dzień dzisiejszy monitorujemy 77 zawodników, na każdą pozycję przypada 7 graczy. Warto przypomnieć, że na ostatnie mistrzostwa pojechało 23 piłkarzy, w tym aż 10 przedstawicieli polskiej ligi, co tylko dobrze o niej świadczy – stwierdził prelegent.

Paweł Grycman przedstawił temat „Współczesne tendencje w treningu piłkarskim”. Podkreślił, że skok jakościowy reprezentacja Polski powinien przełożyć się na efektywniejszą pracę u podstaw w mniejszych klubach. Dużą część swojego wystąpienia poświęcił treningowi w zakresie motoryki młodych zawodników, a także standardom pracy w Akademii Młodych Orłów w Katowicach. – Zawsze powtarzam, że najistotniejsze jest wyrobienie odpowiednich nawyków. Im wcześniej to nastąpi, tym lepiej. Kluczowy jest nawyk intensywności, opierający się o zasadę, że wszystko co robisz podczas ćwiczeń, rób najszybciej jak się da – wyjaśnił trener.

Wszyscy uczestnicy otrzymali od organizatorów certyfikaty, gościom specjalnym dr Marcin Kunicki wręczył drobny upominek.

 

 

[/et_pb_text][et_pb_gallery admin_label=”Galeria” gallery_ids=”3446,3444,3442,3440,3438,3435,3433,3432,3429,3428,3426,3424,3421,3420,3418,3416,3413,3411,3410,3408,3407″ fullwidth=”off” show_title_and_caption=”off” show_pagination=”on” background_layout=”light” auto=”off” hover_overlay_color=”rgba(255,255,255,0.9)” use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid” posts_number=”30″] [/et_pb_gallery][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]