Aktualności

AktualnościInstytut Architektury

Architekci z Raciborza w gronie najlepszych w Polsce

img,gcsi,77A109D41BCB8A2BE2AA4A22B6D38CC0AF71B3BC,mpid,7,maxwidth,1440,maxheight,709

Architekci z Raciborza w gronie najlepszych w Polsce

[et_pb_section bb_built=”1″][et_pb_row][et_pb_column type=”4_4″][et_pb_text _builder_version=”3.0.93″ background_layout=”light”]

Kolejny raz studenci kierunku Architektura z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu sięgnęli po nagrody. Tym razem student IV roku Michał Szymaszek został finalistą konkursu Rytm ŚWIATŁA – nowe życie w starej ramie”. Jury nagrodziło jego projekt „New Live” instalacji świetlnej dla „Westerplatte południa” czyli umocnień obronnych z czasów II WŚ zlokalizowanych na żywiecczyźnie .

– Lokalizację wybrałem nieprzypadkowo. Istnieją tam bowiem liczne pozostałości po polskich liniach obrony za czasów II wojny światowej – nazywane przez wielu drugim Westerplatte. Do dziś dumnie prezentują się na wzgórzach w Węgierskiej Górce – mówi finalista konkursu.

Michał Szymaszek dodaje, że miał jeden podstawowy cel. – Chciałem za pomocą światła naturalnego oraz sztucznego stworzyć miejsce spotkań ludzi, a z drugiej strony objąć ochroną stare bunkry, które co jakiś czas ulegają dewastacji. Światło ma chronić bunkier przed kolejnymi aktami wandalizmu, a przy okazji nie będzie zasłanić panoramy na pobliskie wzgórza oraz lasy.

Tematyka pracy związana jest z zainteresowaniami 23-letniego studenta z Raciborza. Michał w wolnym czasie dużo czyta o historii, szczególnie o okresie II Wojny Światowej. Jest bardzo aktywnym młodym człowiekiem pasjonatem żeglarstwa tej tematyki dotyczy projekt jego pracy dyplomowej oraz, jak sam mówi, maniakiem rowerowym. Uwielbia góry a szczególnie jazdę na nartach.

WIĘCEJ TUTAJ.

Ale jego największą miłością jest architektura. Dzięki niej rozwija swoje talenty i umiejętności, a rywalizując w konkursach może sięgać po wyróżnienia i  nagrody (zdobył już reprezentując PWSZ w Raciborzu wspólnie z Kamilem Jany wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie Shakespeare – mobile theater w 2016r. ).

Konkurs realizowany jest z inicjatywy Polskiego Związku Oświetleniowego we współpracy z Agencją SOMA – organizatorem Międzynarodowych Targów ŚWIATŁO oraz śląskimi pracowniami architektonicznymi – Goczołowie Architekci Studio Autorskie oraz OVO Grąbczewscy Architekci.

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]