Aktualności

AktualnościInstytut Neofilologii

X Seminarium Raciborsko-Praskie Praga, Kutná Hora

X Seminarium Raciborsko-Praskie Praga, Kutná Hora  14-16.05.2018

X Seminarium Raciborsko-Praskie Praga, Kutná Hora

[et_pb_section bb_built=”1″][et_pb_row][et_pb_column type=”4_4″][et_pb_text _builder_version=”3.2″]

W dniach 14-16 maja 2018 r. studenci Filologii czeskiej, i zarazem członkowie Studenckiego Naukowego Koła Bohemistów, wybrali się do Pragi i Kutnej Hory w ramach X Seminarium Raciborsko-Praskiego. Organizatorką wyjazdu była dr Justyna Pietrzykowska. Celem seminarium było zapoznanie studentów z historią Czech, kulturą i wykorzystanie, a także poszerzenie zdobytych na zajęciach z Praktycznej nauki języka czeskiego, umiejętności językowych.

W trakcie trzydniowego pobytu zwiedziliśmy, z naszymi wykładowczyniami dr Justyną Pietrzykowską i dr Joanną Maksym-Benczew, Uniwersytet Karola, Wydział Filologiczny praskiego uniwersytetu, mieszczący się na Náměstí Jana Palacha, Staroměstské náměstí, następnie zachwycaliśmy się Placem Wacława, Teatrem Narodowym, Teatrem Stanów, żydowską dzielnicą Josefov, słynnym Mostem Karola, kompleksem zamkowym Hradczany wraz z magiczną Złotą uliczką. Byliśmy także na wystawie poświęconej międzynarodowemu komiksowi. Mogliśmy podziwiać sztukę czeskiego, niemieckiego, amerykańskiego i japońskiego komiksu. Byliśmy również w galerii sztuki, gdzie oglądnęliśmy obrazy, rzeźby, grafiki zarówno czeskich, jak i zagranicznych artystów. Zobaczyliśmy także wystawę czeskiej biżuterii końca XIX wieku aż po lata 40-te XX stulecia. Zapoznaliśmy się również z dziełami słynnego czeskiego rzeźbiarza, architekta, grafika, twórcy wzornictwa, tworzącego w stylu secesji – Františka Bílka. Odwiedziliśmy bowiem jego słynną willę, mieszczącą się w centrum Pragi, w której znajduje się muzeum poświęcone jego twórczości. František Bílek był przede wszystkim rzeźbiarzem – przedstawicielem epoki symbolizmu i secesji. Uprawiał jednak także inne dziedziny sztuki – grafikę, ceramikę, kreślarstwo, ilustratorstwo, wzornictwo i projektowanie artystycznych okładek do książek. Okazał się również znakomitym architektem. Willa, którą zaprojektował i w której mieszkał oraz jej wnętrza zrobiły na nas duże wrażenie.

Musimy nadmienić, że pierwszy wieczór w stolicy Czech spędziliśmy w Teatrze Stanowym (Stavovské divadlo) podziwiając przedstawienie zatytułowane „Palacz zwłok“ (Spalovač mrtvol), którego scenariusz powstał na podstawie książki Ladislava Fuksa o tym samym tytule (jest to nasza lektura).

Po intensywnym zwiedzaniu spędzaliśmy majowe wieczory w czeskich hospodach, delektując się czeskimi potrawami i napojami.

Atrakcją X Seminarium był niewątpliwie wyjazd do oddalonego o 60 km od Pragi miasta Kutná Hora. W 1995 r. jego stare miasto ze świątynią św. Barbary i kościół klasztorny pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w dzielnicy Sedlec zostały zapisane na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Rozwój Kutnej Hory wiąże się z wydobyciem srebra, którego początki sięgają XIII wieku. XIV wiek przyniósł dalszy rozwój miasta, założono mennicę królewską Włoski Dwór (Vlašský dvůr), w której zatrudniono florenckich rzemieślników. Włoski Dwór stał się też rezydencją królewską, po której najcenniejszą pamiątką jest gotycka kaplica królewska. Mennicę zamknięto w XVIII wieku, co związane było z wyczerpywaniem się złóż srebra. Oczywiście poznaliśmy niezwykle ciekawą i bogatą historię miasta, odwiedziliśmy najważniejsze zabytki, słuchając wykładów w języku czeskim tamtejszych przewodników. Niesamowite wrażenie zrobiło też na nas ossuarium (tzw. Kaplica Czaszek) w najstarszej dzielnicy miasta – w Sedlcu.

Pobyt w Pradze i Kutnej Horze zaliczamy do bardzo udanych! Mogliśmy nie tylko podszkolić swoje umiejętności językowe, ale także „dotknąć” historii i zobaczyć na własne oczy zabytki tych magicznych miast. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku akademickim znowu udamy się do stolicy Czech i odkryjemy nowe, cudowne miejsca.

Autorzy: Studenci II roku Filologii czeskiej

 

[/et_pb_text][et_pb_gallery _builder_version=”3.2″ gallery_ids=”14785,14784,14783,14782,14781,14780,14779,14778,14777,14776″ posts_number=”49″ show_title_and_caption=”off” show_pagination=”off” zoom_icon_color=”#00a8ff” hover_overlay_color=”rgba(255,255,255,0.9)” /][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]