Instytut Neofilologii

Studenci Filologii czeskiej na spotkaniu ze sztuką w Opawie

IMG-20190604-WA0005

Studenci Filologii czeskiej na spotkaniu ze sztuką w Opawie

4 czerwca 2019 r., wraz z kolegami z trzeciego roku Filologii czeskiej, oglądnęliśmy wystawę  „Fantaskní realismus v ilustracích Lumíra Čmerdy” w Muzeum  Petra Bezruča w Opawie. Wycieczkę zorganizowała nasza wykładowczyni –  pani dr Justyna Pietrzykowska. Lumír Čmerda (ur. 1930) to wybitny czeski malarz, rzeźbiarz, rysownik, twórca monumentalnych reliefów.

Należy podkreślić, że jest samoukiem. Z zainteresowaniem podziwialiśmy jego dzieło. Oprócz prac rzeźbiarskich wystawa prezentuje litografie i ilustracje książkowe znanych dzieł czeskiej literatury (m.in. K. J. Erben: Kytice, Kosmas: Kronika Česká, B. Němcová: Slovenské pohádky a pověsti), które zainspirowały Čmerdę.

Wzięliśmy też udział w wykładzie poświęconym życiu i twórczości czeskiego artysty, który przygotowali wykładowcy Katedry Czeskiej Literatury i Literaturoznawstwa Uniwersytetu Ostrawskiego – prof. Svatava Urbanov i dr Jakub Ivánek. Po popołudniu z czeską sztuką udaliśmy się na spacer po mieście. Wyjazd zaliczamy do udanych! Planujemy kolejne!