Aktualności

AktualnościInstytut Studiów Edukacyjnych

Międzynarodowy Dzień Studenta 17 listopada 2019 r.

PWSZ w Raciborzu

Międzynarodowy Dzień Studenta 17 listopada 2019 r.

Zbliża się dzień 17 listopada! W tym dniu dziesiątki krajów obchodzą Międzynarodowy Dzień Studenta – ustanowione 70 lat temu święto upamiętniające krwawą pacyfikację studenckich protestów w Pradze w 1939 roku. Wskutek nieporozumień w ruchu studenckim przez wiele lat inicjatywa nie miała jednak dużego zasięgu. Do idei na szerszą skalę wrócono dopiero w 2004 r. Od tej pory w wielu krajach świata lokalne organizacje studenckie organizują 17 listopada konferencje, imprezy i manifestacje. Międzynarodowy Dzień Studentów obchodzony jest również przez instytucje UE.

Również studenci raciborskiej uczelni od lat aktywnie uczestniczą we wspomnianej akcji. W tym roku Instytut Studiów Edukacyjnych po raz kolejny zaprasza do włączenia się w obchody Międzynarodowego Dnia Studenta zachęcając wszystkich żaków do wspólnej popularyzacji aktywności studenckiej. Mamy bowiem wiele powodów, zarówno do świętowania jak i do dumy – nasi żacy tworzą elitarne grono osób kształcących się, są aktywni nie tylko na uczelni, ale również poza nią. Dają dobry przykład działając w kołach naukowych, sekcjach sportowych, reprezentują uczelnie na konferencjach, zagranicznych wyjazdach, konkursach, turniejach, meczach itp., służą pomocą w działaniach na rzecz środowiska lokalnego i nie tylko…

W ubiegłym roku studenci PWSZ udowodnili, że mają Moc – pomysłowości i rozmachu im nie zabrakło, aby włączyć się w obchody tego święta. W tym roku ponownie zapraszamy i proponujemy zadanie polegające na rozwinięciu hasła: „Studencka moc to pomoc”. Hasło nie jest przypadkowe. Wśród nas jest coraz więcej osób, które potrzebują pomocy. Zachęcamy do jej niesienia, bo możemy zrobić naprawdę dużo. Pomagajmy świadomie i odpowiedzialnie. Podzielcie się przykładami z własnego życia, historiami, jak pomagacie innym, zachęćcie innych do pomagania, przytoczcie dobre praktyki, zaprojektujcie działania pomocowe, szerzcie ideę pomagania. Zróbcie coś dobrego dla innych!

Sposób na rozwinięcie tegorocznego hasła? Dowolny, np. zdjęcie, film, prezentacja, plakat, wiersz, opowiadanie itp. Na Wasze projekty czekamy do 21 listopada (prace można składać w gabinecie 141). Ponadto zachęcamy Was do pomocy – oddajcie krew dla dr Moniki, naszej wykładowczyni. Można to uczynić w dniach od 18-22 listopada udając się do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Raciborzu przy ul. Sienkiewicza 3A (godz. 7.30 – 14.00) lub w Rybniku przy ul. Rudzkiej 15 (godz. 7.00 – 13.30), wskazując na hasło Pomagamy dr Monice!