Aktualności

AktualnościInstytut Neofilologii

Ilan Kernerman z wykładami otwartymi w PWSZ – zaproszenie

Ilan Kernerman z wykładami otwartymi w PWSZ – zaproszenie

Instytut Neofilologii zaprasza na wykłady otwarte Ilana Kernermana właściciela firmy K-Dictionaries zorganizowane pod hasłem „Przyszłość E-Leksykografii Naukowej”.

 

 

Ilan Kernerman jest prezesem firmy K-Dictionaries. Od 1991 roku zajmuje się on badaniami leksykograficznymi i ich rozwojem; zarządza projektami, zajmuje się marketingiem międzynarodowym i współpracą z przemysłem oraz środowiskiem akademickim. I. Kernerman studiował leksykografię oraz uzyskał kwalifikacje w dziedzinie ‘mediacji’. Jest także uznanym fachowcem w dziedzinie administracji i biznesu, przemawia na uniwersytetach, w instytutach językowych i na profesjonalnych spotkaniach na całym świecie. Edytuje i publikuje „Kernerman Dictionary News” (od 1994 r). Współredagował i opublikował liczne artykuły w dziedzinie leksykografii oraz był gościem redaktora specjalnego wydania „International Journal of Lexicography” na temat dwujęzycznych słowników. Jest prezesem ASIALEX, członkiem MC COST-ENeL, inicjatorem międzynarodowej ‘konstelacji leksykograficznej’ GLOBALEX oraz rady nadzorczej nagrody im. Adama Kilgarriffa.

 

KDictionaries Ltd (KD) to światowy lider w tworzeniu i dostarczaniu najnowszych danych leksykalnych. Firma powstała w 1993 roku z siedzibą w Tel Awiwie i działa na całym świecie we współpracy z wieloma wydawnictwami, naukowcami i innymi profesjonalnymi partnerami w zakresie poprawy tzw. interoperacyjności leksykografii z technologiami językowymi. Początkowo firma zajmowała się pionierskim rozwojem innowacyjnych słowników dwujęzycznych dla osób uczących się języka angielskiego jako języka obcego, które znalazły swoje zastosowanie w e-leksykografii pedagogicznej. Z biegiem lat firma zaczęła także tworzyć słowniki wielojęzyczne, a obecnie opracowuje dane leksykograficzne dla 50 języków. Należy podkreślić, iż jej zasoby obejmują odmiany wielojęzyczne oparte na zarówno słownikach monoligwalnych (przeznaczonych dla użytkowników uczących się języków obcych), jak i wielojęzycznych, a także narzędzia do kompilacji, automatycznego generowania, przetwarzania, zarządzania i rozpowszechniania danych leksykograficznych. Firma jest w czołówce systematycznego mapowania leksykonów, a jej zespół jest jednym z pierwszych, który dostosował zbiory danych do 'Linked Data’ jako części metodologii i celów opartych na najnowocześniejszych technologiach. KDictionaries znacznie inwestuje w badania i rozwój, jak również wymianę doświadczeń ze społecznościami edukacyjnymi oraz zawodowymi. Opublikowali oni wiele naukowych materiałów pokonferencyjnych, a ich doroczny biuletyn „Kernerman Dictionary News” jest najbardziej rozpowszechnioną publikacją na temat leksykografii na świecie.

Eksperci w KDictionaries badają DNA języka, tzn. identyfikują, analizują i rejestrują dane, a także tworzą wielowarstwowe sieci składające się z jednojęzycznych, dwujęzycznych i wielojęzycznych zestawów danych. Dane są opracowywane w formatach XML i JSON (i JSON-LD, dla RDF), dostępne również na RESTful Web API (https:// api.lexicala.com). Innymi słowy, KDictionaries to światowy lider w dziedzinie leksykografii współpracujący z wieloma instytucjami akademickimi oraz społeczno-gospodarczymi. Firma partycypuje w licznych projektach H2020. KDictionaries to innowacyjna firma dbająca o fakt aby wszelkie dane zostały w pełni przeformatowane w celu zapewnienia interoperacyjności z aplikacjami technologii językowych.