AktualnościInstytut Neofilologii

Konkurs języka angielskiego i języka niemieckiego w Instytucie Neofilologii PWSZ w Raciborzu – edycja XIII

Już od kilkunastu lat w kalendarium Instytutu Neofilologii  PWSZ w Raciborzu stałe miejsce zajmuje  Konkurs języka angielskiego i języka niemieckiego. Tegoroczna, XIII edycja, odbyła się w dniach 9 grudnia 2019 r. (etap pisemny) oraz 8 stycznia 2020 r. (etap ustny – finał). W tym roku  odnotowaliśmy rekordową  liczbę zgłoszeń uczniów ze szkół ponadpodstawowych. Ponad 200 młodych ludzi z Raciborza, Rybnika, Cieszyna, Żor, Kędzierzyna-Koźla, Głubczyc, Rydułtów, Wodzisławia Śl. i Pszowa wzięło udział w etapie pisemnym konkursu. Uczestnicy mieli do rozwiązania zadania sprawdzające ich umiejętności słuchania i czytania ze zrozumieniem, znajomość gramatyki i słownictwa oraz  zagadnień z kultury danego obszaru językowego.

Do drugiego etapu – ustnego – zakwalifikowano 40 uczestników. Rozmawiali oni w parach w obecności komisji na wylosowany temat. Oceniana była ich umiejętność strategiczna budowania i reagowania na wypowiedzi, umiejętność komunikacyjna, dobór słownictwa, poprawność gramatyczna i wymowa. Komisje egzaminacyjne z obu języków z zadowoleniem stwierdzają, że poziom znajomości języka i swoboda wypowiedzi, jaką wszyscy uczestnicy prezentowali, jest z roku na rok coraz wyższa.

Po tej części wyłoniono po 10 laureatów z każdego języka, dla których najważniejszą nagrodą był indeks Instytutu Neofilologii. Laureatom pogratulował Prorektor ds. dydaktyki i studentów dr Jacek Pierzchała. Trzeba tu przyznać, że konkurencja była bardzo wyrównana i czasami decydowały setne części punktów o zajętym miejscu w klasyfikacji końcowej.

Wszystkim laureatom oraz ich opiekunom jeszcze raz serdecznie gratulujemy i mamy nadzieję, że w przyszłości spotkamy się w murach naszej uczelni.

Lista laureatów – język niemiecki:

1. Wojciech Pietraszko, II LO Cieszyn
  2. Robert Domin, ZS 1 Kędzierzyn-Koźle
  3. Mateusz Libowski, II LO Racibórz

Lista laureatów – język angielski:

1. Jakub Durczok, I LO Wodzisław Śląski
  2. Robert Domin, ZS 1 Kędzierzyn-Koźle