Aktualności

Aktualności

Uniwersytet Trzeciego Wieku zainaugurował rok akademicki

Uniwersytet Trzeciego Wieku zainaugurował rok akademicki

Po roku pandemicznych obostrzeń w mury PWSZ w Raciborzu powrócił Uniwersytet Trzeciego Wieku. Uroczysta Inauguracja nowego roku akademickiego odbyła się 14 października w Sali Konferencyjnej Domu Studenta. Wykład inauguracyjny na temat „Sztuka prowadzenia negocjacji” wygłosił Rektor PWSZ, dr Paweł Strózik.

Uniwersytet Trzeciego Wieku od wielu lat współpracuje z Uczelnią. To właśnie w murach naszej placówki odbywa się większość zajęć i wykładów dla zainteresowanych seniorów. O tym jak ważna jest to dla uczelni współpraca, mówił w swoim wystąpieniu Rektor Strózik: – Uniwersytet Trzeciego Wieku zajmuje szczególnie miejsce w naszej Uczelni. Pokazuje, że rozwój, nauka i odkrywanie świata to nie tylko domena ludzi młodych. Cieszy nas bardzo, że raciborscy seniorzy mogą w murach PWSZ ciekawie i mądrze spędzać czas, pokazując, że nigdy nie jest za późno na poznanie nowych rzeczy.

Gościem uroczystości był również wiceprezydent Miasta Racibórz Dawid Wacławczyk. Przypomniał on o początkach organizacji sięgających 2005 roku. Podkreślił również, jak istotny jest dla seniorów rozwój i możliwość dodatkowych aktywności. W spotkaniu wziął udział Marek Kurpis Wicestarosta Powiatu Raciborskiego.

Seniorzy Ambasadorami Uczelni

Inauguracja to – zgodnie z tekstem pieśni studenckiej Gaudeamus igitur czas radości, a jednocześnie refleksji nad życiem i śmiercią, przemijającym czasem, który należy maksymalnie wykorzystywać. Dlatego Rektor poprosił studentów UTW o działanie na rzecz Uczelni: „Podkreślając Państwa podmiotowość i siłę sprawczą mam jednocześnie prośbę. Chciałbym, aby byli Państwo ambasadorami Uczelni, aby za Państwa pośrednictwem docierały do otoczenia Uczelni pozytywne sygnały na temat Jej działalności i rozwoju (…). Chciałbym, aby dzielili się Państwo z nami dobrymi praktykami, swoim doświadczeniem i tworzyli wokół Uczelni pozytywny klimat”.

Prezesem UTW jest pani Czesława Kordyaczny, a wiceprezesem pan Bronisław Niewiadomski.  Uniwersytet Trzeciego Wieku organizuje nie tylko wykłady, odczyty czy prelekcje. Zainteresowaniem cieszą się także kursy (w tym językowe), wycieczki czy specjalistyczne spotkania, np. z lekarzami czy ekspertami z wybranych dziedzin.

Uniwersytet Trzeciego Wieku wszedł w nowy rok akademicki – informacja naszraciborz.pl