Instytut Neofilologii

Silne kobiety Śląska

Górnośląskie Centrum Kultury i Spotkań im. Eichendorffa w Łubowicach od dawna znane jest jako organizator seminariów i spotkań, w których chętnie biorą udział również studenci PWSZ w Raciborzu. Ostatnie takie spotkanie odbyło się 27 października 2021 r., a uczestniczyły w nim przedstawicielki Instytutu Neofilologii PWSZ w Raciborzu: dr Renata Sput, dr Estera Jasita oraz studentki III roku filologii, specjalność język niemiecki. Prof. dr hab. Joanna Roztropowicz wygłosiła wykład poświęcony kobietom pochodzącym ze Śląska, które mocno wpisały się w historię tego regionu. W swojej prezentacji pt. „Die Schlesische Powerfrau – gestern und heute” (Śląska kobieta pełna mocy – wczoraj i dziś) prelegentka ukazała postaci silnych śląskich kobiet od średniowiecza aż po współczesność. Była mowa m.in. o Marii Cunitz, Charlotte von Trachen, Hercie Sponer, Marii Goeppert, Klarze Immerwahr czy Rose Ader. Sylwetki tych utalentowanych aktorek, śpiewaczek, poetek czy naukowców są dowodem na potencjał intelektualny, talent, determinację oraz charyzmę osób, które w swoim codziennym życiu zmagały się z wieloma trudnościami. Fakty z życia kobiet ukazane zostały w powiązaniu z ich działalnością zawodową, która była zdominowana przez mężczyzn. Dlatego też, tak wiele z nich pozostało w ich cieniu. Zasługi śląskich kobiet są dopiero dzisiaj odkrywane i mogą stanowić źródło zainteresowań czy dalszych badań naukowych.