Aktualności

AktualnościInstytut Neofilologii

Konkurs języka angielskiego i języka niemieckiego – edycja XV

IMG-20220408-WA0009

Konkurs języka angielskiego i języka niemieckiego – edycja XV

Już piętnasty raz odbył się w PWSZ w Raciborzu Konkurs języka angielskiego i języka niemieckiego, który tradycyjnie zorganizował Instytut Neofilologii. Tegoroczna formuła była inna niż wcześniejsze – pierwszy etap został przeprowadzony w szkołach, natomiast finał konkursu odbył się w murach raciborskiej Uczelni 8 kwietnia 2022 r. Łącznie odwiedziło nas 76 uczniów (44 osób j. angielski, 32 j. niemiecki) i biorąc pod uwagę fakt, że są to zwycięzcy etapu szkolnego, liczba ta robi spore wrażenie!  

Po przywitaniu oraz wyjaśnieniu sposobu przeprowadzenia konkursu odbyła się część pisemna. W przerwie między etapem pisemnym a ustnym zaproponowano uczniom i ich opiekunom uczestnictwo w warsztatach „Do Czech razy sztuka”, które poprowadziła Pani Julia Stankowicz, studentka 3 roku filologii, specjalność język czeski. Do części ustnej zakwalifikowało się 20 osób z języka angielskiego i 20 z języka niemieckiego. Poszczególne komisje, w skład których weszli wykładowcy Instytutu Neofilologii, oceniały umiejętność komunikacji, płynność wypowiedzi, dobór słownictwa, poprawność gramatyczną oraz wymowę. Warto podkreślić, że większość uczestników konkursu reprezentowała naprawdę wysoki poziom, widoczny zwłaszcza podczas części ustnej. Oznacza to, że nasz kierunek studiów cieszy się bardzo dobrą opinią wśród uczniów szkół średnich, i że tradycja organizowania konkursu wpisana jest na stałe w funkcjonowanie Instytutu Neofilologii.

Po części ustnej wyłoniono 10 laureatów z języka angielskiego i 10 z języka niemieckiego, którzy po zdaniu egzaminu maturalnego będą mieli pierwszeństwo podjęcia studiów na kierunku filologia w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Raciborzu. Oprócz tego, dla trzech najlepszych finalistów z każdego języka ufundowano nagrody rzeczowe

Najlepsze wyniki uzyskali uczniowie:

z języka angielskiego:

1 miejsce – Martyna Ostasz

2 miejsce – Aleksander Gawlik

3 miejsce – Dominik Lazarek

z języka niemieckiego:

1 miejsce – Michaela Przezdzink

2 miejsce – Michał Koterba

3 miejsce – Lukas Zembok

Zwycięzcom i laureatom XV edycji Konkursu języka angielskiego i niemieckiego oraz ich opiekunom składamy serdeczne gratulacje!