Aktualności

AktualnościInstytut Neofilologii

XI Seminarium Raciborsko-Praskie

Praga

XI Seminarium Raciborsko-Praskie

W dniach 11-13 kwietnia 2022 r. studenci Filologii – języka czeskiego, i zarazem członkowie Studenckiego Naukowego Koła Bohemistów, wybrali się do Pragi w ramach  

XI Seminarium Raciborsko-Praskiego. Organizatorką wyjazdu była dr Justyna Pietrzykowska. Celem seminarium było zapoznanie się z historią Czech, kulturą i wykorzystanie, a także poszerzenie zdobytych na zajęciach z praktycznej nauki języka czeskiego, umiejętności językowych.

W trakcie trzydniowego pobytu zwiedziliśmy z naszymi wykładowczyniami, dr Justyną Pietrzykowską i dr Štěpánką Kozderovą Velčovską, wiele ciekawych miejsc, m. in.,  Muzeum Narodowe, w którym mieści się wiele ekspozycji. Obiekt w swoich zbiorach gromadzi ślady materialnego dziedzictwa kulturowego z dzisiejszych terenów Czech, ale nie brakuje też zabytków z dalekich zakątków świata. Widzieliśmy dużo ciekawych wystaw, np. osoby zainteresowane fotografią mogły zobaczyć prace zwycięzców konkursu Czech Press Photo. Zwiedziliśmy też Uniwersytet Karola, Wydział Filologiczny praskiego Uniwersytetu, mieszczący się na Náměstí Jana Palacha, Staroměstské náměstí ze słynnym zegarem astronomicznym Orlojem, gotyckim kościołem Najświętszej Marii Panny przed Tynem, pomnikiem Jana Husa i ratuszem. Zachwycaliśmy się Placem Wacława, pałacem Lucerna, Teatrem Narodowym, Teatrem Stanów, żydowską dzielnicą Josefov, słynnym Mostem Karola, kompleksem zamkowym Hradczany wraz z magiczną Złotą uliczką, dziełami słynnego współczesnego rzeźbiarza Davida Černego. Zobaczyliśmy także zabytkowy klasztor na Strahovie, który może poszczycić się najobszerniejszym, najstarszym i najcenniejszym księgozbiorem w Czechach. Zwiedziliśmy Salę Teologiczną, Salę Filozoficzną i Gabinet Osobliwości. Ponadto zapoznaliśmy się z bogatymi zbiorami Biblioteki Narodowej – Klementinum. Spędziliśmy czas w Muzeum Techniki, a także pojechaliśmy na Vyšehrad – jest to dzielnica, która obejmuje średniowieczną twierdzę. Rozciąga się tam przepiękny widok na całe miasto. Zwiedziliśmy też cmentarz Slavín, na którym są pochowani słynni Czesi. Ponadto odwiedziliśmy ogrody Wallensteina oraz wzgórze Petřín, którego kręte ścieżki i zaciszne ogrody prowadzą na szczyt, z którego rozciąga się panoramiczny widok na miasto.

Po intensywnym zwiedzaniu spędzaliśmy kwietniowe wieczory w czeskich hospodach, delektując się czeskimi potrawami i napojami????

W ciągu trzech dni poznaliśmy niezwykle ciekawą i bogatą historię miasta, odwiedziliśmy najważniejsze zabytki, słuchając wykładów w języku czeskim tamtejszych przewodników.

Pobyt w Pradze zaliczamy do bardzo udanych! Mogliśmy nie tylko podszkolić swoje umiejętności językowe, ale także „dotknąć” historii i zobaczyć na własne oczy pamiątki magicznej stolicy Czech. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku akademickim znowu udamy się do Pragi i odkryjemy nowe, cudowne miejsca.

Julia Stankowicz – studentka III roku Filologii-języka czeskiego