Aktualności

AktualnościInstytut Neofilologii

Studenci Filologii – języka czeskiego na zajęciach terminologiczno-przekładowych w Republice Czeskiej

IMG_20220426_103827

Studenci Filologii – języka czeskiego na zajęciach terminologiczno-przekładowych w Republice Czeskiej

26 kwietnia 2022 r. uczestniczyliśmy w warsztatach terminologiczno-przekładowych w Punkcie Kontaktowym Śląskiego Oddziału Straży Granicznej dla Wspólnej Polsko-Czeskiej Placówki w mieście Chotěbuz. Była to już trzecia edycja. Udział w zajęciach zaproponowała nam nasza wykładowczyni – dr Justyna Pietrzykowska. Pojechaliśmy do Czech wspólnie z koleżankami z pierwszego roku Filologii – języka czeskiego PWSZ w Raciborzu oraz z czeskimi przyjaciółmi – studentami Filologii polskiej z Uniwersytetu Palackiego w Ołomuńcu.

Zajęcia w Punkcie Kontaktowym były bardzo ciekawe. Mieliśmy możliwość nie tylko zaznajomienia się ze strukturą i funkcjonowaniem placówki, ale również poznaliśmy terminologię Straży Granicznej. Funkcjonariusze: pan mjr SG Jarosław Śliwka i pan por. Jiří Pecha przygotowali nam interesujący wykład, prezentację multimedialną oraz ćwiczenia przekładowe. Tłumaczyliśmy, w grupach polsko-czeskich, różnego rodzaju materiały. Bardzo nam się podobało!

Następnie udaliśmy się do pobliskiego Cieszyna. Przemierzyliśmy zabytkowe miasto, którego historia sięga IX wieku. Zwiedziliśmy, z przewodnikiem, Muzeum Śląska Cieszyńskiego i poznaliśmy burzliwe dzieje Cieszyna, regionu oraz jego liczne atrakcje kulturalne.

Bardzo miło spędziliśmy czas. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy, a przede wszystkim pogłębiliśmy naszą wiedzę z zakresu czeskiego języka, wiedzy o Straży Granicznej oraz słownictwa fachowego przydatnego dla przyszłych filologów i tłumaczy.

Nie możemy się doczekać kolejnego wyjazdu!

Autor: Julia Stankowicz, studentka III roku Filologii – języka czeskiego, przewodnicząca Studenckiego Naukowego Koła Bohemistów