AktualnościInstytut Neofilologii

Studenci Filologii zwiedzali Wiedeń

IMG-20220614-WA0000

Studenci Filologii zwiedzali Wiedeń

Dnia 28 maja 2022 r. studenci II roku Filologii (język niemiecki) wraz z wykładowcami dr Renatą Sput i dr Esterą Jasita wybrali się w podróż pociągiem do stolicy Austrii. Głównym celem wyjazdu było zwiedzanie wystaw w Muzeum Historii Wojskowości oraz spacer i zwiedzanie centrum miasta a szczególnie gotyckiej katedry św. Szczepana. W muzeum zwiedzaliśmy wiele ciekawych wystaw sezonowych i stałych prezentujących liczne eksponaty z czasów różnych wojen. Dużym zainteresowaniem cieszył się samochód, którym poruszał się arcyksiążę Franciszek Ferdynand i jego małżonka Zofia oraz pistolet, z którego strzelał zamachowiec 28.06.1914 r. w Sarajewie. Oprócz tych eksponatów w muzeum jest bardzo wiele przedmiotów osobistych oraz sprzętu wojskowego należących do żołnierzy austriackich oraz jeńców wojennych od czasów wojny trzydziestoletniej aż po I i II wojnę światową.

Bardzo wymowny jest napis znajdujący się na murach muzeum “Kriege gehören ins Museum”, co w tłumaczeniu na j. polski oznacza, iż wojny należą do muzeum. Szczególnie w dzisiejszych czasach słowa te mają głęboki sens. Po kilkugodzinnej wizycie w tym najstarszym budynku muzealnym we Wiedniu, który jako arsenał budowano od połowy XIX wieku, zwiedzający udali się na spacer po Wiedniu. Miejscem szczególnym jest katedra z imponującym pokryciem dachowym. Kolorowe dachówki przedstawiają herb Habsburgów i miasta Wiedeń. Wokół katedry studenci mogli delektować się różnymi regionalnymi potrawami oraz wspaniałą kawą wiedeńską podczas kiermaszu. Wizyta w jednej z najpiękniejszych stolic Europy, chociaż krótka, była bardzo udana.