Aktualności

AktualnościInstytut Studiów Edukacyjnych

Warsztaty w czarnym teatrze

20220606_133815

Warsztaty w czarnym teatrze

Czarny teatr to rodzaj niemego widowiska scenicznego. Charakterystyczne dla czarnego teatru jest stosowanie zaciemnionej sceny i światła UV w połączeniu z białymi lub fluorescencyjnymi kostiumami w celu stworzenia skomplikowanych złudzeń wizualnych. Ten rodzaj teatru wywodzi się z Azji. Pierwsze przedstawienia powstały dla zabawy cesarza, chodziło właściwie o grę cieni – Chińczycy wykorzystywali światło świec, przy których pomocy na białym płótnie ożywiał świat cieni.

Czarny teatr w różnej postaci można dziś znaleźć w wielu miejscach na całym świecie. Coraz większym zainteresowaniem cieszy się również w Polsce. Technika czarnego teatru w połączeniu z wyrazistym kunsztem tańca, pantomimy i akrobacji aktorów jest w stanie stworzyć niezwykłe, magiczne spektakle, pełne pomysłów i szalonych sztuczek przynoszą unikalne i ekscytujące doznania widzom. Wszystko, co niemożliwe, staje się możliwe, a efekty optyczne przerastają nasze wyobrażenia. Dzięki czarnemu teatrowi można podróżować przez ciemność.

Magiczne istoty pojawiają się w nieoczekiwanych miejscach i niespodziewanie znikają. Show z czarnego teatru można również zobaczyć w Szkole Podstawowej nr 15 z Oddziałami Sportowymi im. Jana III Sobieskiego. W ramach współpracy PWSZ oraz SP 15 studentki III roku Pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej mogły uczestniczyć w warsztatach w Czarnym Teatrze.

Zapraszamy do obejrzenia galerii z  wycieczki do świata magii i cudów 

Tekst: Oliwia Joszko ISE