AktualnościEdukacja Artystyczna

FOTON na szlaku wież i platform widokowych „Silesianka”

fot.Zuzanna-Sczyrba-FOTON-11-1-1080x675

FOTON na szlaku wież i platform widokowych „Silesianka”

15 września br. członkowie Studenckiego Koła Naukowego Fotografii Artystycznej FOTON odwiedzili jeden z 34 punktów na transgranicznym, polsko-czeskim szlaku wież i platform widokowych „SILESIANKA”głubczycki ratusz zbudowany na miejscu XIII-wiecznego domu kupieckiego. W 1570 roku obiekt rozbudowano dodając wieżę i nadano mu formę renesansową z bogato zdobioną attyką. W 1603 roku ratusz spłonął podczas pożaru miasta. Trzy lata później został odbudowany, a wieża otrzymała sgraffitową dekorację. W latach 1862-1864 budynek głubczyckiego ratusza został przebudowany w stylu neogotyckim według projektu znanego wrocławskiego architekta Karla Lüdecke. W 1931 roku pod kierunkiem Paula Klehra przebudowano hall i pomieszczenia Kasy Oszczędnościowej w ratuszu. Do hallu przeniesiono stojący dotąd na zewnątrz u stóp wieży pomnik pruskiego feldmarszałka Remusa von Woyrscha, dłuta Paula Ondruscha. Stare sukiennice stały się hallem wejściowym. W 1945 roku w wyniku działań wojennych Głubczyce zostały zbombardowane, a ratusz spłonął. Jego wypalona ruina była w późniejszych latach stopniowo rozbierana, aż wreszcie pozostał jedynie kikut wieży i obmurowanie parteru. W 2006 roku władze miasta podjęły się odbudowy ratusza. Po dwóch latach tj. w czerwcu 2008 roku obiekt otwarto wyglądem przypominający pierwotną budowlę w stylu renesansowym.  W ratuszu mieści się aktualnie Powiatowe Muzeum Ziemi Głubczyckiej i biblioteka.

Dla członków FOTON-u wyjazd do Głubczyc stał się okazją do zorganizowania pleneru fotograficznego. Podczas zwiedzania ratusza, a w nim Powiatowego Muzeum Ziemi Głubczyckiej, studenci mieli możliwość zapoznania się z bogatą historią Głubczyc, a także aktualną wystawą foto-grafik „Szkicownik głubczycki 2020-2022” autorstwa dr hab. Zdzisława Wiatra z Akademii Jana Długosza w Częstochowie. Atrakcją okazała się wyprawa na szczyt ratuszowej wieży, z której widok zainspirował studentów do dalszego zwiedzania Głubczyc. Kolejnymi obiektami plenerowych poszukiwań okazały się budowle sakralne: barokowy kościół i klasztor franciszkanów oraz gotycka świątynia pod wezwaniem Narodzin Najświętszej Marii Panny.

Do zwiedzenia i ujęcia w kadrze interesujących obiektów czy widoków na szlaku wież i platform widokowych „Silesianka” pozostało jeszcze 10 punktów po stronie polskiej i 23 po czeskiej. To wyzwanie dla członków Studenckiego Koła Naukowego Fotografii Artystycznej FOTON na kolejny rok akademicki.