Aktualności

AktualnościEdukacja Artystyczna

„Zaczarowany ogród” w kadrach FOTON-u, czyli międzynarodowe warsztaty

Ogród Otwarty fot. Zuzanna Sczyrba FOTON (16)

„Zaczarowany ogród” w kadrach FOTON-u, czyli międzynarodowe warsztaty

W dniach 23 września i 06 października br. w ramach projektu „Otwarty Ogród – zielona oaza spotkań, nauki, sztuki i relaksu” na terenie ogrodu Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 1 w Raciborzu odbyły się Międzynarodowe Warsztaty Artystyczne z udziałem polskiej i czeskiej młodzieży szkół artystycznych: raciborskiego Liceum Sztuk Plastycznych ZSO1 i Średniej Szkoły Przemysłowo-Artystycznej z Opawy.

W pierwszym dniu warsztatów uczestnicy skupiali uwagę na bogactwie form natury wypełniających przestrzeń ogrodu szkolnego. Rośliny te posłużyły do tworzenia kompozycji bezpośrednio na powierzchni papieru fotograficznego z zastosowaniem techniki odcisku antropomorficznego. Następnie z wykorzystaniem odpowiednio przygotowanych pojemników metalowych typu camera obscura utrwalali wybrane fragmenty ogrodu uzyskując foto-obrazy otworkowe w różnych formach i formatach (koło, kwadrat, prostokąt od 11 do 30 cm). Następnie formowali zestawy wybranych roślin, z których w ciemni fotograficznej tworzyli określone kompozycje, stosując technikę luksografii. Posługując się średnio-formatowym aparatem analogowym, rejestrowali na czarno-białych negatywach określone kadry, skupiając uwagę na odpowiedniej kompozycji elementów obrazu.

W drugim dniu warsztatów wybrane obrazy fotograficzne otrzymane technikami srebrowymi bez zastosowania aparatów fotograficznych, tj. chemigrafie, fotografie otworkowe, fotogramy wykonane techniką luksografii oraz powiększenia z materiałów negatywowych poddane zostały kąpielom barwiącym (sepia, indygo, tonowanie złoto-perłowe). Najciekawsze prace po zeskanowaniu i wydruku na specjalnej folii, poddano działaniu promieni słonecznych w ogrodzie, tworząc obrazy techniką cyjanotypii.

Rezultatem warsztatów są prace ilustrujące bogactwo form roślinnych występujących w szkolnym ogrodzie w formie monochromatycznych klasycznych obrazów fotograficznych. Warsztaty fotograficzne realizowane były pod kierunkiem: Zuzanny Sczyrby FOTON, mgr Agnieszki Orlik FOTON i dr Gabrieli Habrom-Rokosz FOTON.