Aktualności

AktualnościEdukacja Artystyczna

dr Gabriela Habrom-Rokosz – jubileusz 40-lecia pracy zawodowej i twórczej

_fot.Agnieszka Orlik FOTON (19)

dr Gabriela Habrom-Rokosz – jubileusz 40-lecia pracy zawodowej i twórczej

Knihovna Petra Bezruče w Opawie w okresie od 7 listopada do 31 grudnia 2022 prezentuje wystawę „PORTRET – między malarstwem a fotografią” przygotowaną z okazji jubileuszu 40-lecia pracy zawodowej oraz twórczości artystycznej dr Gabrieli Habrom-Rokosz.

To odmienna w swym charakterze wystawa od zrealizowanych ponad 150 ekspozycji prac fotograficznych oraz kilku malarskich. To namiastka, zaledwie dotyk efektów pracy dydaktycznej, mająca na celu promocję młodych talentów. Z uwagi na zamiłowanie do dwóch dyscyplin sztuki: malarstwa i fotografii, tym razem na wystawie wieńczącej 40 lat pracy dydaktycznej, prezentowane są portrety wykonane techniką olejną na płótnie z lat wcześniejszych mojego autorstwa.

Źródłem inspiracji do prezentowanych na wystawie prac zarówno fotograficznych, jak i malarskich były wybrane dzieła mistrzów pędzla, takich, jak: Johannes Vermeer, Caravaggio czy Tycjan a także Frida Kahlo i Władysław Ślewiński.

Prace malarskie prezentuje również mgr Karolina Lewosz – absolwentka PWSZ/ANS w Raciborzu kierunek: edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych oraz Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, filia w Cieszynie, aktualnie nauczycielka rysunku i malarstwa w Liceum Sztuk Plastycznych ZSO 1 w Raciborzu.Z kolei mgr Agnieszka Orlik FOTON – absolwentka Liceum Plastycznego w Raciborzu i Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, aktualnie nauczycielka fotografii i multimediów w Liceum Sztuk Plastycznych ZSO1 w Raciborzu przedstawia cyfrową fotografię wielkoformatową.

Ponadto w wystawie uczestniczą przedstawiciele Studenckiego Koła Naukowego Fotografii Artystycznej FOTON: Zuzanna Sczyrba (Instytut Architektury Akademii Nauk Stosowanych w Raciborzu, kierunek: edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych, Agnieszka Gogolewska FOTON (absolwentka I LO w Raciborzu i kierunku: edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych PWSZ/ANS w Raciborzu) i Alicja Świerczyńska FOTON (absolwentka PWSZ/ANS w Raciborzu, kierunek: edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych i Akademii Pedagogicznej w Krakowie) oraz Adam Rokosz OP – inicjator powołania do życia Studenckiego Koła Naukowego Fotografii Artystycznej FOTON  (absolwent I LO w Raciborzu oraz Uniwersytetu w Ratyzbonie i Wiedniu), a także uczennice klasy dyplomowej Liceum Sztuk Plastycznych ZSO1 w Raciborzu: Dorota Miechówka i Anna Pypłacz.

Na wystawie prezentowane są również wielkoformatowe pastisze fotograficzne absolwentek Liceum Plastycznego ZSO1 w Raciborzu: Sabiny Czekały, Adama Kandory, Anny Kłos, Victorii Malcharek, Patrycji Parys, Julii Urbańczyk i Michaliny Żebrowskiej.

Chociaż fotografię uważam za jeden z najważniejszych i najbardziej przydatnych wynalazków, moim powołaniem jest bycie pedagogiem. Fotografia jest dla mnie formą wyzwolenia się z zamkniętego kręgu codzienności, przestrzenią przyjemnych doznań. Każdy efekt długotrwałej obserwacji – moim zdaniem – powinien przedstawiać harmonię własnych emocji w odniesieniu do obserwowanego motywu. Pojedynczy kadr nadaje zaledwie początek całemu procesowi pracy twórczej nad ulotnymi aberracjami każdego motywu, związanymi z wzrokową interpretacją całych cykli zdjęć rodzących się w ludzkim umyśle. Niekończąca się potrzeba wizualnego drążenia najróżniejszych tematów przypomina – w odczuciu obserwatora – nieraz próbę „malowania” za pośrednictwem aparatu fotograficznego swoistej filozofii, którą postrzegam w otaczającej mnie rzeczywistości. Ten charakterystycznych sposób fotograficznego przedstawiania, nawiązujący do malarstwa odsłania rąbek tajemnicy autorskiego warsztatu.

Podczas wernisażu wystawy (7.11.2022) JM Rektor Paweł Strózik przekazał Knihovné Petra Bezruče jubileuszową publikację „Pierwsze dwudziestolecie” oraz podziękował za przekazane Akademii Nauk Stosowanych w Raciborzu czeskie publikacje.

dr Gabriela Habrom-Rokosz