Aktualności

AktualnościInstytut Neofilologii

Studenci Filologii czeskiej we Vyšší policejní škole a Střední policejní škole Ministerstva vnitra v Holešově, w Republice Czeskiej

335628356_226877649809031_1272672393314667811_n

<strong>Studenci Filologii czeskiej we Vyšší policejní škole a Střední policejní škole Ministerstva vnitra v Holešově, w Republice Czeskiej</strong>

14 kwietnia br. studenci Filologii – języka czeskiego udali się, wspólnie z wykładowczyniami, na warsztaty terminologiczne i języka czeskiego do Wyższej Szkoły Policji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Holešovie (Vyšší policejní škola a Střední policejní škola Ministerstva vnitra v Holešově). Wyjazd został zorganizowany przez Panią dr Justynę Pietrzykowską i Panią mgr Annę Larę.

Studenci, dzięki uprzejmości pani Rado ppłk. Mgr Evy Vichlendovej, nie tylko zapoznali się ze strukturą szkoły, ale też z jej bogatą historią. Szkoła została zbudowana w latach 1936-1938. Pani Podpułkownik Vichlendová, w ramach wykładu, opowiedziała o dziejach placówki od jej powstania do czasów obecnych, pokazała też zgromadzone eksponaty, mieszczące się w „Sali tradycji” szkoły. Ponadto oprowadziła studentów po 18 -hektarowym kompleksie.

Słuchacze bohemistyki mieli również możliwość uczestniczenia w przygotowanych przez panią Podpułkownik warsztatach terminologicznych, a także w lekcji języka czeskiego -wspólnie z czeskimi kolegami. Lekcję języka czeskiego poprowadziła pani Petra Hudarková.

Następnie po intensywnej nauce zwiedzili z przewodnikiem, Panem Vratislavem Brazdilem, zabytkową część miasta – dzielnicę żydowską wraz z unikatową synagogą.

Była to już druga wizyta polskich bohemistów w Holešovie, ale z pewnością nie ostatnia, albowiem wyjazdy do Czech to przede wszystkim doskonała okazja do kontaktu z „żywym” językiem, do pogłębiania swoich umiejętności językowych i wiadomości dotyczących kultury i historii Czech.