AktualnościInstytut Studiów Edukacyjnych

Pedagogika: pomóc najmłodszym

Pedagogika: pomóc najmłodszym

11 maja Racibórz odwiedziła Małgorzata Michel, prof. UJ, autorka wielu publikacji dotyczących streetworkingu, miejskich miejsc wykluczenia, dzieci cierpiących w rodzinach przemocowych, niewidzialnych przez system. Krócej i zdecydowanie mniej formalnie nazywana „Gosią na gravelu”.

Co to gravel? To rower przeznaczony do wypraw „backpackingowych”, podróży survivalowych z możliwością nocowania pod gołym niebem. Wyruszyła w podróż do organizacji streetworkerskich w całej Polsce, dedykując swoją wyprawę brutalnie skatowanemu Kamilowi, chłopcu, którego dramatyczna historia wstrząsnęła Polską. Aktualnie jest w Raciborzu w Stowarzyszeniu na Rzecz Rozwoju Dzieci, Młodzieży i Rodziny „Pomocną Dłoń”. Wczoraj II rok pedagogiki resocjalizacyjnej zaprosił Panią Profesor do Zakładu Poprawczego w Raciborzu na spotkanie warsztatowe, na którym opowiedziała o swojej misji.

Przy okazji studenci wraz z wychowankami zakładu wdrażali się w tajniki pracy animacyjnej w pedagogice ulicy.