Aktualności

AktualnościInstytut Techniki

Instytut Techniki: zajęcia plenerowe

20230514_111117

Instytut Techniki: zajęcia plenerowe

Studenci III roku Zarządzanie i Inżynieria Produkcji Akademii Nauk Stosowanych w Raciborzu, W niedzielę 14 maja 2023 wzięli udział w zajęciach plenerowych. Opiekunem studentów był Pan dr inż. Leszek Gomółka.

Pierwszą częścią było zwiedzanie elektrowni szczytowo-pompowej Porąbka-Żar gdzie  zamienia się energię elektryczną na energię potencjalną grawitacji poprzez wpompowanie wody ze zbiornika dolnego do górnego w okresie nadwyżki produkcji nad zapotrzebowaniem na energię elektryczną, a następnie, w godzinach szczytu, następuje odwrócenie procesu. Studenci poznali sposób magazynowania energii i uświadomili sobie jak ważne jest zarządzanie energią. Wytworzenie energii elektrycznej jest kosztowne więc wymagane są działania pozwalające wykorzystywać ją możliwie najbardziej efektownie.

Drugą częścią było zwiedzanie Browaru w Żywcu. Studenci poznali proces produkcji piwa na skalę przemysłową. Poruszone zostały elementy zarządzania produkcją takie jak proces dostaw i magazynowania surowców oraz gotowych wyrobów, proces produkcyjny wraz z pakowaniem, proces pasteryzacji produktów. Wyjaśniono jakie są wymagania bezpieczeństwa i jakości przy produkcji żywności.

Obecność studentów na zajęciach w znacznym stopniu przyczyniła się do poszerzenia ich wiedzy. Studenci mogli poznać jak wykorzystywane są odkrycia nauki w procesach produkcyjnych oraz jak ważnym elementem jest racjonale zarządzanie zasobami.