Prezydent Raciborza Jacek Wojciechowicz w Akademii Nauk Stosowanych

Prezydent Raciborza Jacek Wojciechowicz w Akademii Nauk Stosowanych

26 września 2024 r. prezydent Raciborza Jacek Wojciechowicz odwiedził Akademię Nauk Stosowanych. Wizyta odbyła się na zaproszenie rektora ANS dr. Pawła Strózika, prof. Uczelni, a w spotkaniu uczestniczyli także prorektor ds. studentów dr Beata Fedyn, prof. Uczelni oraz prorektor ds. organizacji dra inż. Tomasz Czyszpak. Podczas spotkania zaprezentowano raciborską Alma Mater oraz omówiono wiele istotnych tematów dotyczących form współpracy uczelni z miastem.

Omówienie funkcjonowania uczelni

W trakcie wizyty zaprezentowano ramy prawne, które regulują działanie Akademii Nauk Stosowanych, oraz szczegółowo przedstawiono strukturę organizacyjną uczelni. Rozmowy skupiły się na funkcji ANS w lokalnym ekosystemie społeczno-gospodarczym, podkreślając rolę uczelni nie tylko jako instytucji edukacyjnej, ale także jako kluczowego partnera dla miasta. Uczelnia wspiera rozwój lokalnych kadr, oferując różnorodne kierunki studiów, które są odpowiedzią na potrzeby lokalnej społeczności i rynku pracy.

Zwiedzanie nowoczesnej bazy dydaktycznej

Prezydent Wojciechowicz miał okazję zobaczyć nowoczesną infrastrukturę dydaktyczną uczelni. W ramach wizyty odwiedził Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznej, gdzie studenci pielęgniarstwa zdobywają praktyczne umiejętności w realistycznych warunkach wysokiej wierności. Zademonstrowano również funkcjonowanie Centrum Digitalizacji oraz nowo wyremontowane Centrum Sportowo-Dydaktyczne, która służy zarówno studentom, jak i mieszkańcom Raciborza.

Dyskusja o planach rozwoju i współpracy

Ważnym elementem spotkania było omówienie planów rozwoju Akademii Nauk Stosowanych. Uczelnia zaprezentowała koncepcję budowy nowego, multifunkcjonalnego budynku dydaktyczno-konferencyjnego, który będzie wyposażony w laboratoria dla kierunków związanych z odnawialnymi źródłami energii oraz naukami medycznymi. Władze uczelni i prezydent miasta rozważyli także możliwość wspólnego aplikowania o fundusze zewnętrzne na realizację tych ambitnych projektów, co mogłoby przyczynić się do dynamicznego rozwoju uczelni oraz miasta.

Rola publicznych uczelni zawodowych

Podczas spotkania nawiązano do wyników badań dra hab. Dominika Antonowicza , prof. UMK, które wskazują na ważną rolę, jaką publiczne uczelnie zawodowe pełnią w społeczności lokalnej. Oprócz kształcenia, uczelnie takie jak ANS odgrywają istotną rolę społeczną, wspierając awans społeczny osób z mniej uprzywilejowanych środowisk oraz przeciwdziałając depopulacji mniejszych miast. Dzięki elastycznym formom kształcenia, takim jak studia popołudniowe i weekendowe, uczelnie te przyciągają osoby, które w innych okolicznościach nie miałyby możliwości podjęcia studiów.

Znaczenie dalszej współpracy z miastem

Podczas wizyty podkreślono, że współpraca między Akademią Nauk Stosowanych a Miastem Racibórz może przynieść korzyści obu stronom. Uczelnia może wykorzystać swoje know-how oraz umiejętności organizacyjne do wspólnej organizacji konferencji naukowych i popularyzacyjnych, a także wspierać miasto w innych inicjatywach edukacyjnych i kulturalnych. Ważnym elementem współpracy będzie również wzajemne dzielenie się specjalistami i udział w wydarzeniach kulturalnych oraz sportowych.

Wizyta prezydenta była owocnym spotkaniem, które z pewnością przyczyni się do umocnienia relacji między uczelnią a miastem. DZIĘKUJEMY!