Aktualności

AktualnościInstytut Neofilologii

Udział Studentów Filologii języka niemieckiego w Długiej nocy krótkiej tekstów organizowanej przez Uniwersytet Śląski w Opawie

IMG_20250429_161528433_HDR

Udział Studentów Filologii języka niemieckiego w Długiej nocy krótkiej tekstów organizowanej przez Uniwersytet Śląski w Opawie

            W czwartek, 29 kwietnia 2025 r. trzy grupy studentów Filologii języka niemieckiego udały się wraz z wykładowcami, mgr Sonią Ciupke, dr Esterą Jasitą i dr Renatą Sput do Opawy na spotkanie  naukowo-kulturalne  pt. Lange Nacht der kurzen Texte organizowane głównie przez Uniwersytet Śląski (Slezská univerzita v Opavě Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavě), odpowiadając tym samym na zaproszenie doc. PhDr. Gabriela Rykalová, Ph.D., Prodziekan ds. nauki i stosunków międzynarodowych. Organizacją wyjazdu oraz części merytorycznej zajęła się dr Renata Sput.

Ponieważ miejscem spotkania był gmach Uniwersytetu (studenci i wykładowcy dojechali własnymi środkami lokomocji), Prodziekan Gabriela Rykalová zaoferowała oprowadzenie nas po budynku, pokazując nam sale wykładowe i inne ciekawostki dydaktyczno-naukowe. Wszystkim Paniom spodobała się tzw. Sala lustrzana, w której odbywają się wykłady germanistów i anglistów.

            Długa noc krótkich tekstów to wydarzenie organizowane cyklicznie dwa razy w roku, w którym biorą udział studenci oraz uczniowie szkół średnich, zazwyczaj z Opawy i okolicznych szkół, mające miejsce w Centrum Kultury OKO (Obecní dům). Jego celem jest prezentowanie wybranych tekstów literackich w języku niemieckim przez poszczególnych uczestników, najczęściej w formie czytania tekstu, ale także z możliwością dowolnej interpretacji, np. przy akompaniamencie instrumentu muzycznego, tańca itp. Tegoroczną edycję Długiej Nocy krótkich tekstów wzbogaciło wystąpienie studentów Akademii Nauk Stosowanych w Raciborzu. Studenci II roku  ̶  Daniel Dudacy i Aleksander Urbaniec zaprezentowali fragment surrealistycznej powieści Franza Kafki Proces (Der Prozess),a drugim wystąpieniem studenci I i II roku   ̶  Kamilla Sput, Adam Matuszek, Paweł Uliczka i Kamil Wieczorek upamiętnili wspaniałe dzieło Josepha von Eichendorffa, światowej sławy nowelę pt. Z życia nicponia (Aus dem Leben eines Taugenichts). Studenci zaprezentowali wysoki poziom znajomości języka niemieckiego, i to nie tylko czytając fragment dzieła literackiego, ale także zwracając się do publiczności i prowadząc dyskusje w języku niemieckim.

            Pozostali uczestnicy zaprezentowali następujące teksty: Altvatersagen (Josef Lowag), An die Freude (Friedrich Schiller), Tibet: Das Geheimnis der roten Schachtel (Peter Sis), Kannitverstan (Johann Peter Hebel), Das Idealpaar (Leonhard Thoma), Achtsam morden (Karsten Dusse), Herkunft (Saša Stanišiċ), Ping Pong Poetry (Markus Köhle).

            W przerwie między wystąpieniami oraz po zakończeniu spotkania dyskutowano na temat wybranych tekstów i autorów. Dyskusje toczyły się dłużej – stąd nazwa Długich nocy, ale raciborzanie postanowili zobaczyć jeszcze w pięknej aurze partnerskie miasto Opawę, partnerskie dwojako  ̶  poprzez współpracę między miastami oraz partnerstwo naszych Uczelni  ̶  Akademii Nauk Stosowanych w Raciborzu z Uniwersytetem Śląskim w Opawie.

            Przykładem żywego partnerstwa z Uniwersytetem Śląskim w Opawie były wykłady  germanistek w Instytucie Germanistyki  Śląskiego Uniwersytetu w Opawie w ramach programu Erasmus+ – Staff Mobility for Teaching  oraz wykład pani Prodziekan ds. nauki i stosunków międzynarodowych, Gabrieli Rykalovej, w Instytucie Neofilologii ANS w Raciborzu dnia 10 kwietnia 2025 r., pt. Sprachwandel und „Adjektive des 21. Jahrhunderts“ im Spiegel aktueller gesellschaftlichen Themen. Wykład spotkał się z wielką aprobatą ze strony studentów Filologii języka niemieckiego, a także obecnych wykładowców.

            Jesteśmy bardzo zadowoleni z nawiązania współpracy z Uniwersytetem Śląskim w Opawie, a szczególnie z germanistami i studentami języka niemieckiego. Czerpiemy z tego już teraz ogromne korzyści  ̶  wielu studentów poraz pierwszy zwiedziło i natychmiast zachwyciło się Opawą, jej ciekawą architekturą i przytulnymi miejscami zieleni. Ale oczywiście najważniejsza jest współpraca na niwie naukowej  ̶  i tu już szykują się ciekawostki, o przygotowaniu których i ich realizacji napiszemy na stronie Uczelni.

            Dołączamy do galerii zdjęcia Pani Dominiki Misztal, studentki II roku Filologii -języka niemieckiego (architektoniczne ciekawostki Opawy). Renata Sput

Renata Sput