Aktualności

Aktualności

Przekazanie Władzy w Akademii Nauk Stosowanych w Raciborzu

IMG_2374

Przekazanie Władzy w Akademii Nauk Stosowanych w Raciborzu

Dnia 12 września 2024 roku w Akademii Nauk Stosowanych w Raciborzu odbyła się uroczystość przekazania władzy, zgodnie z regulaminem Ceremoniału Akademickiego Uczelni. Wydarzenie stanowiło symboliczne otwarcie nowej kadencji Rektora dr Pawła Strózika, prof. Uczelni, zgodnie z życzeniem wyrażonym przez społeczność akademicką w wyborach. 

DR PAWEŁ STRÓZIK PONOWNIE WYBRANY REKTOREM AKADEMII NAUK STOSOWANYCH W RACIBORZU – Akademia Nauk Stosowanych w Raciborzu (akademiarac.edu.pl)

Wydarzenie poprowadził profesor Piotr Olender, który – zgodnie z Ceremoniałem – jako przedstawiciel Senatu uczelni przekazał powołanie na nową kadencję dr. Pawłowi Strózikowi, prof. Uczelni.  

W trakcie uroczystości powołani zostali również prorektorzy na kadencję 2024-2028:

  • dr inż. Tomasz Czyszpak został mianowany ponownie prorektorem ds. organizacji Akademii Nauk Stosowanych w Raciborzu. Jego zadania obejmują m.in. nadzór nad realizacją Strategii Uczelni, monitorowanie i optymalizację funkcjonowania struktur organizacyjnych, przedstawianie prognoz i projektów rozwoju infrastruktury dydaktycznej oraz naukowej Uczelni, współpracę z podmiotami publicznymi i prywatnymi, a także zastępowanie Rektora w przypadku jego dłuższej nieobecności.
  • dr Beata Fedyn, prof. Uczelni, objęła na następną kadencję stanowisko prorektora ds. studentów. Jej obowiązki koncentrują się na nadzorowaniu pomocy materialnej dla studentów, organizacji rekrutacji oraz prac Komisji Rekrutacyjnej, a także koordynacji programów studiów i nadzoru nad jakością kształcenia. Dr Fedyn współpracuje również z innymi jednostkami organizacyjnymi Uczelni w zakresie procesu dydaktycznego i reprezentuje Akademię na zewnątrz.

Nowo powołani prorektorzy wyrazili gotowość do współpracy na rzecz dalszego rozwoju Akademii Nauk Stosowanych w Raciborzu oraz wprowadzania innowacji i nowych rozwiązań organizacyjnych, które przyczynią się do podniesienia jakości kształcenia oraz pozycji Uczelni na mapie polskiego zawodowego szkolnictwa wyższego.

– Dziękuję za ponowne okazanie zaufania i docenienie mojej dotychczasowej pracy na rzecz Uczelni. ANS w ostatnich czterech latach przeszła wiele transformacji, w tym rozpoczęty intensywny proces cyfryzacji. Jestem przekonany, że moje doświadczenie i umiejętności organizacyjne pozwolą z sukcesem zakończyć rozpoczęte inwestycje w poprzedniej kadencji. Wierzę, że miniona niełatwa kadencja (pandemia COVID-19, wojna na Ukrainie, hiperinflacja) dostarczyła mi cennych doświadczeń, które sprawią, że z jeszcze większą pasją i determinacją będę działał na rzecz Naszej Uczelni – dodaje dr inż. Tomasz Czyszpak.

Cała uroczystość miała na celu podkreślenie ciągłości i stabilności w zarządzaniu Uczelnią, a także zaakcentowanie nowych wyzwań i planów na przyszłość. Przekazanie władzy rektorskiej jest istotnym momentem w życiu uczelni, a dzisiejsze wydarzenie z pewnością wpisze się w jej historię jako początek nowego etapu.

Prorektorzy – noty biograficzne:

Dr Beata Fedyn, prof. Uczelni – doktor nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki, absolwentka Akademii Medycznej im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, studiów podyplomowych na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego (logopeda dyplomowany), studiów doktoranckich na Wydziale Historyczno-Pedagogicznym Uniwersytetu Opolskiego oraz kwalifikacyjnych studiów podyplomowych z zakresu pedagogiki specjalnej.  

W swej pracy naukowej koncentruje się na problematyce pogranicza natury i kultury – pedagogiki zdrowia, pedagogiki społecznej, gerontopedagogiki. Autorka monografii z zakresu skuteczności szkolnego procesu edukacji zdrowotnej, współautorka monografii wydanej za granicą, redaktor naukowy trzech zbiorowych prac zwartych, recenzent dwóch prac naukowych oraz współautorka skryptów. Autorka ponad 60 publikacji zagranicznych i krajowych dotyczących zagadnień zdrowia dzieci, młodzieży, nauczycieli, osób starszych, edukacji zdrowotnej, promocji zdrowia, gotowości zawodowej nauczycieli, a także problematyki z zakresu profilaktyki logopedycznej. Brała czynny udział w ponad 50 konferencjach zagranicznych, międzynarodowych i ogólnopolskich oraz w ponad 20 seminariach i konferencjach szkoleniowych. Odbyła dwukrotnie staż naukowy na Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu Palackiego w Ołomuńcu. W ramach współpracy z Wydziałem Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Palackiego w Ołomuńcu brała udział w międzynarodowych badaniach pozytywnych wskaźników zdrowia dzieci w młodszym wieku szkolnym. Prowadziła także dwukrotnie wykłady zagraniczne w ramach programu mobilności edukacyjnej Erasmus+ oraz brała udział w pobytach szkoleniowych STT Erasmus+. Legitymuje się 24 cytowaniami w publikacjach zagranicznych i krajowych. Współorganizator oraz członek komitetów naukowych licznych konferencji naukowych w Polsce i za granicą. Członek Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego Oddział w Raciborzu.

Brała udział w realizacji licznych projektów naukowych i edukacyjnych. Manager międzynarodowego projektu „Inspire school education by Non – formal Learning” w ramach Programu Commenius i LLL. Autorka i realizatorka Międzynarodowego Projektu „Na pograniczach edukacji” w ramach Funduszu Mikroprojektów Interreg 3A Czechy – Polska, a także koordynator w zespole realizującym Projekt EFS „Modelowy program praktyk podnoszący jakość kształcenia studentów przygotowywanych do wykonywania zawodu nauczyciela w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Raciborzu”. 

Ekspert Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego ds. audytu projektu „Program praktyk zawodowych w państwowych wyższych szkołach zawodowych”.

Dr Beata Fedyn legitymuje się bogatym doświadczeniem dydaktycznym i organizacyjnym w szkole wyższej – ponad 20 letnim doświadczeniem w prowadzeniu wykładów, ćwiczeń, seminariów i warsztatów w ramach kształcenia pedagogów i nauczycieli na kierunku pedagogika, wychowanie fizyczne i filologia, a także kształcenia na kierunku pielęgniarstwo i ratownictwo medyczne.  Wypromowała ponad 150 prac licencjackich. Promotor pracy dyplomowej, która zdobyła nagrodę Rektora PWSZ w Raciborzu za najlepszą pracę z pedagogiki. Autorka wniosku w sprawie nadania praw do prowadzenia kształcenia na kierunku pedagogika i pielęgniarstwo w PWSZ w Raciborzu. Autorka koncepcji kształcenia oraz programu kształcenia dla specjalności pedagogika socjalna, terapia psychopedagogiczna, logopedia szkolna z terapia pedagogiczną oraz programu studiów podyplomowych z zakresu socjoterapii oraz logopedii. Kierownik studiów podyplomowych z zakresu socjoterapii. Dyrektor i wicedyrektor Instytutu Studiów Edukacyjnych (i Sztuki w latach 2014-2017) PWSZ w Raciborzu w latach 2003-2017. Senator Senatu PWSZ w Raciborzu (kadencja 2004-2007, 2011-2015, 2020-2024). Prorektor ds. studentów w kadencji 2020-2024.  

Dr Beata Fedyn posiada także bogate doświadczenie zawodowe zdobyte poza uczelnią wyższą.  Jest nauczycielem mianowanym. Pracowała 10 lat na stanowisku nauczyciela w Kolegium Nauczycielskim w Raciborzu. Posiada także kilkuletnie doświadczenie pracy w służbie zdrowia i średnim szkolnictwie medycznym oraz wieloletnie doświadczenie zawodowe w zakresie profilaktyki i terapii logopedycznej zdobyte w ramach pracy na stanowisku logopedy w poradni logopedycznej, żłobku, przedszkolu, szkole podstawowej oraz ośrodku dla dzieci z niepełnosprawnościami. Pełniła także funkcję dyrektora w niepublicznym przedszkolu. Jest autorką wniosku o dofinansowanie realizacji projektu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 „Przedszkole środowiskiem indywidualnego tempa rozwoju dziecka kluczem sukcesu edukacyjnego”.

Nagrody i wyróżnienia – brązowy Krzyż Zasługi, złoty Medal za Długoletnią Służbę,  wielokrotnie nagradzana nagrodą Rektora Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu oraz nagrodą Rektora Akademii Nauk Stosowanych w Raciborzu za wzorową pracę dydaktyczną i osiągnięcia organizacyjne na rzecz Uczelni.


Dr inż. Tomasz Czyszpak
 jest absolwentem Politechniki Śląskiej w Gliwicach, gdzie ukończył studia magisterskie na Wydziale Mechanicznym – Technologicznym na kierunku automatyka i robotyka. Następnie w 2008 r. uzyskał stopień doktora nauk technicznych na tym samym Wydziale z dyscypliny budowa i eksploatacja maszyn (obecnie inżynieria mechaniczna). Praca naukowa koncentruje się na zastosowaniu metod sztucznej inteligencji w diagnostyce maszyn, ze szczególnym naciskiem na wykorzystanie logiki rozmytej. Jest autorem i współautorem publikacji w tym zakresie. Brał czynny udział w grantach i projektach badawczych. Od początku pracy zawodowej związany ze szkolnictwem wyższym. Zdobywał doświadczenie w pracy na Politechnice Śląskiej oraz w Parku Naukowo-Technologicznym Technoparku Gliwice a obecnie związany wyłącznie z Akademią Nauk Stosowanych w Raciborzu.

Aktywnie działa na rzecz Uczelni pełniąc liczne funkcje w komisjach i radach uczelnianych. W latach 2015-2020 pełnił funkcję dyrektora Instytutu Techniki. Był członkiem Senatu PWSZ/ANS w Raciborzu w latach 2015-2024 oraz członkiem Kolegium Elektorów (2020-2024) wybranym ponownie na kolejną kadencję (2024-2028).

Dr Czyszpak jest współautorem wniosku o utworzenie kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji (studia I-go stopnia) oraz odnawialne źródła energii (studia II-go stopnia – wniosek w ocenie). Jest egzaminatorem i trenerem ICDL (International Computer Driving Licence) (poziom ekspercki) oraz pomysłodawcą wielu cennych inicjatyw np.: “Przeglądu projektów inżynierskich”, na który zapraszani są pracodawcy z branży technicznej oraz “Dnia dziecka z techniką”. Oba wydarzenia na stałe wpisane w życie Uczelni cieszą się sporym uznanie środowiska. W latach 2020-2024 pełnił funkcję prorektora ds. organizacji oraz przewodniczącego Uczelnianego Zespołu Zapewnienia Jakości Kształcenia. 

Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Informatyków oraz Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich. Powołany również przez Marszałka Województwa Śląskiego w skład Forum współpracy Samorządu Województwa Śląskiego z uczelniami. 

W latach 2019-2023 był kierownikiem projektu Zarządzanie i Kompetencje Filarami Zintegrowanego Programu Rozwoju współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego (wartość projektu około 6 milionów PLN).