Aktualności

AktualnościInstytut Neofilologii

Studenci filologii – język czeski na Uniwersytecie Śląskim w Opawie

a33799da-10c6-4818-bbfb-79aed9759125

Studenci filologii – język czeski na Uniwersytecie Śląskim w Opawie

W dniach 18–22 listopada 2024 roku studenci Filologii – języka czeskiego Akademii Nauk Stosowanych wzięli udział w programie Blended Intensive Programme: Na cestě za textem (On the Road of a Text), który odbył się na Uniwersytecie Śląskim w Opawie. Był to niezwykle intensywny i inspirujący tydzień pełen wykładów, warsztatów, spotkań z czeską kulturą oraz odkrywania historii i sztuki.

Poniedziałek: Start pełen entuzjazmu

Pierwszy dzień wyjazdu rozpoczął się od zajęć akademickich. Studenci mieli okazję uczestniczyć w wykładach oraz warsztatach przekładowych, które wprowadziły ich w tematykę programu. Ważnym elementem były spotkania z czeskimi wykładowcami oraz kolegami z Czech i Słowacji, które stworzyły okazję do wymiany doświadczeń i praktycznego użycia języka. Wieczorem studenci uczestniczyli w spotkaniu autorskim z poetą, tłumaczem, laureatem nagrody literackiej Magnesia litera – Pavlem Novotnym.

Wtorek: Kultura i język czeski

Drugi dzień upłynął pod znakiem dalszych zajęć i pogłębiania wiedzy o czeskim języku oraz kulturze. Studenci angażowali się w warsztaty oraz dyskusje, które pozwoliły im lepiej poznać realia życia w Czechach oraz doskonalić umiejętności językowe. Studenci mieli również okazję zwiedzić miasto z historyczką sztuki, która przybliżyła burzliwą historię Opawy.

Środa: Sztuka i teatr

Środa była dniem pełnym wrażeń. Studenci zwiedzili Muzeum Petra Bezruče, odkrywając bogatą historię regionu i twórczość tego wybitnego czeskiego poety. Wieczorem udali się na spektakl teatralny „Ve jménům jistoty”, który dostarczył niezapomnianych wrażeń artystycznych. Dzień zakończył się udziałem w wieczornym programie Festivalu na Cestě, który był okazją do poznania współczesnej czeskiej kultury.

Czwartek: Industrialna Ostrawa

Czwartek upłynął pod znakiem wycieczki do Ostrawy, gdzie studenci zwiedzili Dolní Vítkovice – imponujący zabytek architektury przemysłowej. Kompleks, obejmujący kopalnię węgla, koksownię i wielki piec, nazywany jest „Ostrawskimi Hradczanami” i jest wpisany na Europejską Listę Dziedzictwa Kulturowego. Popołudnie studenci spędzili na zajęciach w Opawie, kontynuując swój program naukowy.

Piątek: Twórcza fotografia na najwyższym poziomie

Ostatni dzień wyjazdu rozpoczął się zajęciami przekładowymi, po których studenci mieli okazję zwiedzić słynny Institut tvůrčí fotografie. Przewodnikiem po tym wyjątkowym miejscu był prof. Jiří Siostrzonek, który przybliżył studentom historię oraz współczesne osiągnięcia Opawskiej Szkoły Fotografii. Instytut ten uznawany jest za jedną z najlepszych szkół fotografii w Europie, a jego działalność promuje sztukę na arenie międzynarodowej.

Refleksje i podsumowanie

Tygodniowy wyjazd do Opawy był dla studentów niezwykle cennym doświadczeniem. Nie tylko pozwolił na rozwój kompetencji językowych, ale także umożliwił głębsze poznanie czeskiej kultury, historii i sztuki. Intensywny program zajęć, spotkania z inspirującymi ludźmi oraz wyjątkowe miejsca, które mieli okazję odwiedzić, pozostaną w pamięci uczestników na długo. Wyjazd był również doskonałą okazją do integracji i nawiązania nowych znajomości z kolegami z Czech i Słowacji.