Aktualności

AktualnościInstytut Techniki

Wielki sukces absolwentów Instytutu Techniki w konkursie ARP

1449ba03-4130-49a9-9ac6-7a79c41b039e (11) kopia

Wielki sukces absolwentów Instytutu Techniki w konkursie ARP

W dniu 10.12.2024 podczas konferencji „Kadry przyszłości – Kadry dla przemysłu” odbyło się rozstrzygniecie VI edycji konkursu na nagrodę Prezesa Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. na najlepszą pracę licencjacką, inżynierską, magisterską. Absolwenci Akademii Nauk Stosowanych w Raciborzu w kategorii pracy inżynierskiej zdobyli: Pan inż. Łukasz Timler I miejsce a Pan inż. Witold Pierzak II miejsce.

Pan inż. Łukasz Timler jest autorem projektu inżynierskiego pt.: „Projekt rekwalifikacji odpadowego materiału tekstylnego na produkt uboczny produkcji w zakładzie Beaulieu Polska Sp. z o.o.” zrealizowanego pod opieką dr inż. Leszka Gomółki. Głównym celem projektu było opracowanie metodyki przetwarzania odpadu z materiału tekstylnego na produkt uboczny produkcji. Zbudowanie krok po kroku procesu, który ma ograniczyć koszty oraz zredukować negatywny wpływ na środowisko poprzez zastosowanie recyklingu. Implementacja pomysłu wykorzystania odpadu jako produktu ubocznego produkcji oraz jego sprzedaż stanowiła główną myśl przewodnią projektu. W części projektowej dokładnie opisano konstrukcję zbudowanej instalacji oraz niezbędnych elementów do funkcjonowania całej linii produkcyjnej. Opracowany temat potwierdza nowatorskie podejście studenta do problemu zagospodarowania odpadów produkcyjnych co podnosi oryginalność projektu. Pan inż. Łukasz Timler jest tegorocznym absolwentem kierunku Zarządzanie i inżynieria produkcji.

Pan inż. Witold Pierzak jest autorem projektu pt.: „Projekt wspomagania obsługi pasieki” zrealizowanego pod opieką dr inż. Wiktorii Kalus. Celem pracy było zaprojektowanie i zbudowanie urządzenia elektronicznego sterowanego mikroprocesorem, służącego do zbierania informacji z bezprzewodowych wag pasiecznych oraz innych czujników umieszczonych w ulach na terenie pasieki. Zebrane w pasiece dane przekazywane są do internetu poprzez systemy łączności GSM/LTE/LoRaWAN. Urządzenie jest przenośne, zasilane z wbudowanych akumulatorów i może być podstawowym składnikiem monitoringu systemu pasiecznego w celu uzyskania konkretnej informacji o stanie roju pszczół oraz uli znajdujących się w pasiece, na podstawie której pszczelarz określi dalsze działania związane z hodowlą. W pracy uwzględniono wymagania projektowe zaproponowane przez firmę Siltegro sp. z o. o. Firma Siltegro planuje wdrożenie zaprojektowanego urządzenia do produkcji seryjnej i sprzedaży. Pan inż. Witold Pierzak jest tegorocznym absolwentem kierunku Automatyka i robotyka.

Warto zobaczyć: Wręczono nagrody w konkursie „Kadry Przyszłości – Kadry dla Przemysłu” 2024 – Agencja Rozwoju Przemysłu S.A.