Stypendia
2019-03-04 2023-03-08 10:27Stypendia
PROCEDURA SKŁADANIA WNIOSKÓW NA STYPENDIA W SEMESTRZE LETNIM ROKU AKADEMICKIEGO 2022/2023
Studenci zainteresowani składaniem wniosków na stypendia na semestr letni roku akademickiego 2022/2023 (dotyczy także studentów, którzy korzystali ze świadczeń w semestrze zimowym 2022/2023), muszą złożyć osobiście oraz elektronicznie z wymaganymi załącznikami, wskazanymi w komunikatach odpowiednio: 1, 2 do niniejszej procedury. Wydrukowany i podpisany własnoręcznie komplet dokumentów należy obligatoryjnie:
- Wgrać wraz z załącznikami do w/w systemu (wg zamieszczonej na stronie Uczelni instrukcji)
- Doręczyć osobiście oryginał wniosku z załącznikami do biura Sekcji Stypendiów w terminie niżej zakreślonym, co zostanie odnotowane w rejestrze poprzez nadanie odrębnego numeru z datą wpływu.
TERMIN SKŁADANIA WNIOSKÓW NA STYPENDIA NA SEMESTR LETNI 2022/2023:
23.01.2023r. – 10.02.2023r.
ZAKRES WYMAGANYCH DOKUMENTÓW ZASTANIE OPUBLIKOWANY NA STRONIE INTERNETOWEJ UCZELNI:
- Dla studentów, którzy ubiegali się o stypendia w semestrze zimowym 2022/2023, a których sytuacja nie uległa zmianie obowiązuje zakres dokumentów podany na stronie uczelni :
https://repozytorium.akademiarac.pl/index.php?p=Stypendia%2FFormalno%C5%9Bci+-+wymagane+dokumenty – zakładka FORMALNOŚCI – komunikat nr 1
- Dla studentów, którzy nie ubiegali się o stypendia w semestrze zimowym 2022/2023 lub sytuacja uległa zmianie w stosunku do semestru zimowego 2022/2023 obowiązuje zakres dokumentów podany na stronie:
https://repozytorium.akademiarac.pl/index.php?p=Stypendia%2FFormalno%C5%9Bci+-+wymagane+dokumenty – zakładka FORMALNOŚCI – komunikat nr 2
WYPŁATA STYPENDIUM REKTORA
W związku z uprawomocnieniem w dniu 28.11.2022r. wszystkich pozytywnych decyzji stypendialnych przyznających prawo do stypendium rektora w semestrze zimowym 2022/2023, decyzją zmieniającą władz Uczelni wypłata świadczenia zostanie zrealizowana w dniu 29.11.2022r. wraz z wyrównaniem wypłaty należnych świadczeń za m-c październik 2022r.
WYPŁATA ŚWIADCZEŃ POMOCY MATERIALNEJ
– SEMESTR ZIMOWY 2022/2023
Działając zgodnie z decyzją władz Uczelni, w związku z faktem, iż znaczna liczba studentów nie podpisała oświadczeń (zał. 12 do regulaminu) do decyzji pozytywnych przyznających prawo do stypendium rektora, świadczenia te nie mogą zostać wypłacone w miesiącu listopadzie br. z uwagi na brak uprawomocnienia. Wypłata tych świadczeń z wyrównaniem za m-ce: X i XI.2022r. nastąpi w miesiącu grudniu 2022r.
Jednocześnie informujemy, że pozostałe stypendia (socjalne i dla osób niepełnosprawnych) zostaną wypłacone w dniu 23.11.2022r. wraz z wyrównaniem za m-c: X.2022r.
ODBIÓR DECYZJI W SPRAWIE ŚWIADCZEN
POMOCY MATERIALNEJ NA SEM. ZIMOWY
2022/2023 Informujemy, że w dniu 10.11.2022r. zostały opublikowane na Platformie Studenta decyzje rozstrzygające w sprawie przyznania/ nie przyznania świadczeń pomocy materialnej na semestr zimowy roku
akademickiego 2022/2023. Prosimy wnioskodawców o osobiste odebranie w terminie do 17.11.br. załączonych decyzji. Odbiór decyzji należy dokonać logując się na Platformę Studenta i podjąć działanie do wystawionej decyzji otwierając załączony plik.
***
PRZEDŁUŻENIE TERMINU SKŁADANIA WNIOSKÓW
NA STYPENDIA W SEMESTRZE ZIMOWYM 2022/2023
W związku z decyzją władz Uczelni z dnia 12.10.2022r. informujemy, że termin składania wniosków na stypendia w semestrze zimowym 2022/2023 ulega przedłużeniu nieprzekraczalnie do dnia 19 października 2022r.
Termin ten jest ostateczny.
Jednocześnie przypominamy, że osoby, które założy wniosek na Platformie Studenta są zobligowane w terminie do 19.10.br. przedłożyć wersję papierową wniosku z załącznikami celem rejestracji w Sekcji ds. Stypendiów (gabinet 234).
STYPENDIUM SOCJALNE (W TYM STYPENDIUM SOCJALNE W ZWIĘKSZONEJ WYSOKOŚCI)
Nie uległy zmianie przesłanki otrzymywania stypendium socjalnego ani sposób ustalania wysokości miesięcznego dochodu na osobę w rodzinie studenta uprawniającej do ubiegania się o stypendium socjalne. Student, znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej może ubiegać się o stypendium socjalne jeśli jego dochód na osobę w rodzinie nie przekracza progu obowiązującego w danym roku akademickim. Taki próg dochodu netto na osobę w rodzinie (w nowym roku to 1.050 zł netto/1os/m-c) ustala nadal Rektor Uczelni w drodze Zarządzenia w porozumieniu z Radą Uczelnianą Samorządu Studenckiego (wg wytycznych Ministerstwa Edukacji i Nauki). Nowe Zarządzenie na rok akademicki 2021/2022 zamieszczone jest w bloku tematycznym – akty prawne – wewnętrzne. Zasadniczo zmianie nie uległ też sposób ustalania miesięcznego dochodu na osobę w rodzinie studenta ubiegającego się o stypendium socjalne, poza niezbędnym dostosowaniem go do pozostałych regulacji ustawy. Podobnie, bez istotnych zmian, uregulowana została instytucja studenta samodzielnego, mogącego składać wnioski bez dokumentowania dochodów innych oznaczonych osób. Zrezygnowano z odrębnego regulowania w ustawie sposobu ustalania dochodu z prowadzenia gospodarstwa rolnego, zatem znajdują tu zastosowanie zasady określone w ustawie o świadczeniach rodzinnych.
UWAGA!!!
Istotną zmianą w przypadku studenta, którego miesięczny dochód na osobę w rodzinie nie przekracza kwoty określonej w ustawie o pomocy społecznej (od 1 października 2018 r. – 528,00 zł), który ubiega się o stypendium socjalne – jest wprowadzenie obowiązku przedłożenia zaświadczenia z ośrodka pomocy społecznej o sytuacji dochodowej i majątkowej swojej oraz rodziny obejmującego okres od roku bazowego (tj. roku poprzedzającego rak akademicki w którym student ubiega się o świadczenie) do dnia wydania zaświadczenia.
Zaświadczenie to musi być aktualne, aby mogło przyczyniać się do wyjaśnienia sprawy, a co za tym idzie, stanowić dowód w rozumieniu przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego.
Jeżeli wnioskodawca nie dołączy takiego zaświadczenia, komisja stypendialna lub odwoławcza komisja stypendialna ma obowiązek co do zasady odmówić przyznania stypendium socjalnego takiemu studentowi.
W przypadku przedstawienia zaświadczenia, o którym mowa wyżej, z którego nie wynika faktyczna sytuacja dochodowa i majątkowa rodziny studenta, a jego treść ogranicza się jedynie do stwierdzenia faktu korzystania/nie korzystania z form pomocy społecznej, o których mowa w odrębnych przepisach, uznaje się jako niedołączenie do wniosku zaświadczenia, o którym mowa w art. 88 ust. 4 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce i komisja odmawia przyznania świadczenia.
Warto zaznaczyć, że obowiązek przedłożenia zaświadczenia dotyczy odpowiednio również cudzoziemców mogących ubiegać się o stypendium socjalne. Wyjątkowo albo komisja stypendialna lub odwoławcza komisja stypendialna może przyznać studentowi stypendium socjalne w przypadku, gdy przyczyny niedołączenia do wniosku o przyznanie stypendium socjalnego zaświadczenia z ośrodka pomocy społecznej o sytuacji dochodowej i majątkowej studenta i jego rodziny były uzasadnione oraz student w sposób przekonujący udokumentował źródła utrzymania rodziny. Uznanie przez organ, że student nie udokumentował źródeł utrzymania rodziny w sposób wiarygodny i zupełny, implikuje odmowę przyznania stypendium. Za uzasadniony przypadek o którym mowa w art. 88 ust. 5 ustawy, uznaje się przykładowo: nie dołączenie do wniosku zaświadczenia z ośrodka pomocy społecznej w wyniku potwierdzonego odpowiednim dokumentem wypadku losowego, choroby, niewydania zaświadczenia z winy urzędu (zbyt długi okres oczekiwania) w wyznaczonym terminie.
Inną istotną zmianą jest dopuszczenie otrzymywania przez studenta stypendium socjalnego
w zwiększonej wysokości w każdym „szczególnie uzasadnionym przypadku”, a nie tylko – jak dotychczas – z tytułu zamieszkania w domu studenckim lub w obiekcie innym niż dom studencki, gdy dojazd z miejsca stałego zamieszkania uniemożliwiałby lub w znacznym stopniu utrudniał studiowanie. Sprecyzowanie takich przypadków nastąpi w Regulaminie przyznawania świadczeń studentom. Przy tym, aby uzyskać stypendium socjalne w zwiększonej wysokości, należy spełniać kryteria do uzyskania stypendium socjalnego, nie jest to bowiem odrębne stypendium.
Przesłanki przyznania stypendium rektora zostały jedynie nieco rozszerzone. Może je otrzymać student, który uzyskał wyróżniające wyniki w nauce, osiągnięcia naukowe lub artystyczne, lub osiągnięcia sportowe we współzawodnictwie co najmniej na poziomie krajowym. W poprzednim stanie prawnym jedną z przesłanek była „wysoka średnia ocen”, zastąpiona obecnie „wyróżniającymi wynikami w nauce”.
UWAGA!!! Warunkiem otrzymania stypendium Rektora jest uzyskanie odpowiedniej średniej ocen, która będzie określona w Regulaminie świadczeń dla studentów. Oznacza to, że student, który nie uzyskał wymaganej średniej ocen ale osiągnął jedynie punkty za osiągnięcia naukowe, artystyczne czy sportowe, nie otrzyma stypendium Rektora.
W nowym regulaminie świadczeń w dziale XV wprowadzono także znaczące zmiany:
O stypendium rektora może ubiegać się:
- a) student przyjęty na pierwszy rok studiów, który w roku złożenia egzaminu maturalnego jest: laureatem olimpiady międzynarodowej albo laureatem lub finalistą olimpiady stopnia centralnego, o których mowa w przepisach o systemie oświaty, medalistą co najmniej współzawodnictwa sportowego o tytuł Mistrza Polski w danym sporcie, o którym mowa w przepisach o sporcie;
- b) student, który posiada pełną liczbę punktów ECTS za zaliczony w terminie złożenia indeksu i karty okresowych osiągnięć studenta (określony organizacją roku akademickiego) rok studiów, poprzedzający przyznanie stypendium i jednocześnie spełnia jedno z n/w kryteriów:
- osiągnął wysoką średnią ocen nie mniejszą niż 4,500 liczoną do trzech miejsc po przecinku
lub
- posiada osiągnięcia naukowe, artystyczne, sportowe co najmniej na poziomie krajowym, przy czym jednocześnie osiągnął średnią ocen za zaliczony rok studiów poprzedzający złożenie wniosku nie mniejszą niż 4,000.
Oznacza to, że student, który uzyskał zgodę na wpis warunkowy/powtarzanie semestru bądź przedłużenie sesji nie może ubiegać się o stypendium rektora.
Student skierowany na urlop dziekański nie związany ze stanem zdrowia nie zachowuje prawa do świadczeń. Jeśli jednak udokumentuje fakt skierowania na urlop zdrowotny może ubiegać się o stypendium rektora za zakończony rok studiów tylko raz – podczas urlopu bądź po jego zakończeniu.
Zachowano zasadę, że stypendium rektora przyznaje się nie więcej niż 10% studentów na określonym kierunku studiów. Jeżeli liczba studentów jest mniejsza niż 10, stypendium rektora może być przyznane 1 studentowi. Przy ustalaniu tej liczby nie uwzględnia się wskazanych wyżej studentów otrzymujących stypendium rektora na pierwszy rok studiów w roku złożenia egzaminu maturalnego.
W katalogu świadczeń pomocy materialnej przysługujących studentom pozostawiono także stypendium dla osób niepełnosprawnych. W aktualnym stanie prawnym może otrzymać je student posiadający jedno z orzeczeń należących do zamkniętego katalogu:
- orzeczenie o niepełnosprawności
- orzeczenie o stopniu niepełnosprawności
- orzeczenie o zaliczeniu do grupy inwalidów
- orzeczenia lekarza orzecznika ZUS o całkowitej niezdolności do pracy, albo o niezdolności do samodzielnej egzystencji, albo o częściowej niezdolności do pracy.
W nowej ustawie zmieniono dotychczasową regulację dotyczącą zapomogi. Może otrzymać ją student, który znalazł się przejściowo w trudnej sytuacji życiowej (a nie „sytuacji materialnej”, jak dotychczas) i nie jest już konieczne, aby nastąpiło to z „przyczyn losowych”. Tym samym zapomoga może być przyznana w sytuacji nielosowej. Katalog „trudnej sytuacji życiowej” określi regulamin świadczeń dla studentów w ramach „szczegółowych kryteriów”.
Przyznanie zapomogi danemu studentowi nie może nastąpić częściej niż dwa razy do roku.
W aktualnym stanie prawnym stypendium Ministra może otrzymać student wykazujący się znaczącymi osiągnięciami naukowymi lub artystycznymi związanymi ze studiami lub znaczącymi osiągnięciami sportowymi. Tym samym kryterium przyznania tego stypendium zostało nieco złagodzone, ponieważ w poprzedniej ustawie student w celu uzyskania stypendium musiał posiadać osiągnięcia o charakterze „wybitnym”. Stypendium jest przyznawane na rok akademicki.
Pozostawiono zasadę, że stypendium przyznaje Minister na wniosek rektora, zatem to dopiero wniosek rektora rekomendujący przyznanie stypendium określonemu studentowi inicjuje postępowanie administracyjne w sprawie. Rozstrzygnięcie rektora o nieprzedłożeniu wniosku o przyznanie stypendium Ministra studentowi może zostać zaskarżone do sądu administracyjnego, choć nie jest decyzją administracyjną.
Szczegółowe kryteria i tryb przyznawania oraz sposób wypłacania stypendiów Ministra, rodzaje osiągnięć i sposób ich dokumentowania, maksymalną liczbę stypendiów przyznawanych studentom, maksymalną wysokość stypendium oraz sposób aplikowania wniosku o jego przyznanie – określa minister Edukacji i Nauki w drodze rozporządzenia.
dochód 0,00 – 350,00 zł : stypendium 1.200,00 zł 830,00 zł 2.030,00 zł
dochód 350,01 – 700,00 zł : stypendium 1.150,00 zł 800,00 zł 1.950,00 zł
dochód 700,01 – 1.050,00 zł : stypendium 1.100,00 zł 770,00 zł 1.870,00 zł
Progi stypendium specjalnego dla niepełnosprawnych:
- przy znacznym stopniu niepełnosprawności – 1.170,00 zł
- przy umiarkowanym stopniu niepełnosprawności – 1.070,00 zł
- przy lekkim stopniu niepełnosprawności – 970,00 zł
Progi stypendium rektora:
- stypendium Premium – 1.000,00 zł
- 1 stopień stypendium – 570,00 zł
- 2 stopień stypendium – 470,00 zł
- 3 stopień stypendium – 370,00 zł
Skala punktacji dla I roku (stypendia gwarantowane ustawą PoSWiN):
- od 50,00 i powyżej punktów – stypendium Premium;
- od 40,00 – 49,00 – stypendium I stopnia;
- 30,00 – 39,00 punktów – stypendium II stopnia;
- 1,00 – 29,00 punktów – stypendium III stopnia.
Skala punktacji dla II-IV roku :
Jednorazowa zapomoga w roku akademicki 2022/2023 jest świadczeniem, którego wysokość uzależniona jest od wymiaru potrzeb finansowych studenta, wynikających z charakteru trudnej sytuacji życiowej.
Sekcja stypendiów (pok. A234)
mgr Anna Czekała
tel. 32 415 50 20 wew. 209
e-mail: anna.czekala@akademiarac.edu.pl