Instytut Kultury Fizycznej i Zdrowia

Bliskie spotkania z nauką w ramach studiów na kierunku Turystyka i Rekreacja

Turystyka i rekreacja

Bliskie spotkania z nauką w ramach studiów na kierunku Turystyka i Rekreacja

[et_pb_section bb_built=”1″ admin_label=”section”][et_pb_row admin_label=”row”][et_pb_column type=”4_4″][et_pb_text admin_label=”Tekst”]

Obserwatorium Geofizyczne Polskiej Akademii Nauk w Raciborzu było, 12 maja, celem ćwiczeń prowadzonych ze studentami kierunku Turystyka i Rekreacja. Dzięki temu będą mieli większe kompetencje przy budowaniu ofert turystycznych.

Zajęcia prowadzono w ramach przedmiotu Historia Turystyki i Rekreacji. Od pewnego czasu bowiem obiekty ważne w kontekście dziejów i rozwoju nauki budzą coraz większe zainteresowanie turystów. W Polsce rozwija się na przykład projekt pod nazwą Podnoszenie kompetencji uczniowskich w dziedzinie nauk matematyczno-przyrodniczych i technicznych z wykorzystaniem innowacyjnych metod i technologii – EDUSCIENCE. Jedno z miejsc, gdzie jest realizowany, to raciborska stacja PAN.  W zabytkowym unikalnym drewnianym obiekcie z lat. 20. XX w., zaprojektowanym przez Konrada Wachsmanna, prowadzone są pomiary wstrząsów sejsmicznych. Jest tu również sala do zajęć dydaktycznych oraz małe muzeum. – Zauważalny jest wzrost zainteresowania takimi właśnie obiektami jak również treściami naukowymi. Wzbogacamy więc nasz program nauczania o takie elementy. Student musi mieć kontakt z naukowcem i zabytkiem. Zyskuje przez to cenne kompetencje i wiedzę. Potrafi identyfikować miejsca i treści mogące tworzyć atrakcyjną ofertę – tłumaczy dr Marcin Kunicki, dyrektor Instytutu Kultury Fizycznej PWSZ w Raciborzu, w ramach którego działa Zakład Turystyki i Rekreacji. Wizyta w Obserwatorium była możliwa dzięki uprzejmości jej kierownika, mgr. Inż. Wojciecha Wojtaka, który jednocześnie był przewodnikiem dla studentów.