AktualnościEdukacja Artystyczna

„Mistrz i uczniowie”: Wystawa fotografii przyrodniczej PASJA – VÁŠEŇ

fot.Marek Rokosz (1)

„Mistrz i uczniowie”: Wystawa fotografii przyrodniczej PASJA – VÁŠEŇ

[et_pb_section bb_built=”1″][et_pb_row][et_pb_column type=”4_4″][et_pb_text _builder_version=”3.0.83″]

Wystawa fotografii przyrodniczej PASJA – VÁŠEŇ jest kontynuacją rozpoczętego w 2016 roku w wiedeńskiej Galerii „Quo-vadis” cyklu wystaw twórczości fotograficznej pod nazwą: „Mistrz i uczniowie”. Projekt zakłada prezentację efektów wspólnej przygody twórczej.

Prezentowana wystawa fotografii obrazuje autorskie spojrzenia na otaczający nas świat Natury. Trójka pasjonatów fotografii przyrody wnikliwie obserwuje zmiany zachodzące w środowisku, rejestrując szczególne formy, czy niepowtarzalne zjawiska o wyjątkowych walorach estetycznych.

Dla absolwentki raciborskiego Liceum Plastycznego Patrycji Piechuli – aktualnie studentki III roku na kierunku edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych w Instytucie Architektury PWSZ w Raciborzu, pełniącej jednocześnie funkcję przewodniczącej Studenckiego Koła Naukowego Fotografii Artystycznej FOTON – istotą procesu twórczego jest barwa światła. To jej tonacja, temperatura lub stopień jasności skłania Patrycję do wielogodzinnych obserwacji rozległych krajobrazów, wybranych przedstawicieli flory czy fauny. Zachwycona twórczością podlaskiego fotografa przyrody Bolesława Wołkowa oraz malarstwem Turnera, łączy w swojej twórczości fotograficznej dokumentalną precyzję z malarskim nastrojem. Wyjątkowa cierpliwość i pokora wobec piękna środowiska naturalnego w którym się wychowała nagrodzona zostaje możliwością rejestracji niepowtarzalnych kadrów.

Michał Sobczyk FOTON – magister pedagogiki resocjalizacyjnej, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu (kierunek pedagogika, specjalność terapia psychopedagogiczna) i Uniwersytetu Opolskiego – obserwuje rzeczywistość przez obiektyw aparatu fotograficznego od dziesiątego roku życia. Aktualnie zajmuje się fotografią krajobrazu. Równie intrygującą dla Michała jest makrofotografia. Na wystawie – obok romantycznych krajobrazów – prezentuje portrety przedstawicieli fauny, tej minimalnych rozmiarów, często deptanych na turystycznych ścieżkach (ofiary wpatrzonych w smartfony pseudo-turystów). Uprawianą fotografię traktuje dokumentalnie, ukazując świat taki, jaki jest, ten prawdziwy, często niedostrzegany dla ludzkiego oka.

Ich opiekun naukowy – dr Gabriela Habrom-Rokosz w swojej twórczości podejmuje temat roli inspiracji obrazo twórczych zawartych w siłach rządzących przyrodą, będących obrazem życia, a objawiających się w natchnieniu twórczym fotografika. Autorka obszernej dokumentacji zmian zachodzących w świecie przyrody, obserwując wybrane spektrum barw zamyka w kadrze drobne obiekty, stanowiące świadectwo-dokument upływającego czasu.