Aktualności

AktualnościEdukacja ArtystycznaInstytut Neofilologii

Wykładowcy PWSZ w Raciborzu nagrodzeni podczas Święta Animatora Kultury

1510687568img_3226-

Wykładowcy PWSZ w Raciborzu nagrodzeni podczas Święta Animatora Kultury

[et_pb_section bb_built=”1″][et_pb_row][et_pb_column type=”4_4″][et_pb_text _builder_version=”3.0.83″]

Dr Karolina Stanieczek oraz dr Andrzej Widota – wykładowcy Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborza zostali uhonorowani przez prezydenta Mirosława Lenka nagrodą w kategorii twórcy kultury, podczas Święta Animatora Kultury, które odbyło się 14 listopada w DK Strzecha.

Karolina Stanieczek jest pracownikiem Instytutu Studiów Edukacyjnych i Sztuki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu, twórcą indywidualnym. W roku 2003 ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach z tytułem magister sztuki (o specjalności grafika warsztatowa w pracowni druku wklęsłego). Tematem pracy dyplomowej był cykl grafik wykonanych w technikach druku wklęsłego (akwaforty i akwatinty) stanowiący ilustrację do opowiadań Fiodora Dostojewskiego („Łagodna”, „Białe noce”, „Krokodyl”, „Bobok”). Na ich bazie powstało kilka instalacji przestrzennych oraz książka autorska z ilustracją ruchomą. 16 marca 2011 roku na Wydziale Artystycznym Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach obroniła pracę doktorską z zakresu grafiki warsztatowej pod opieką artystyczną adj. II st. dr hab. Aleksandra Ostrowskiego.

Oprócz działalności w zakresie sztuk pięknych (rysunek, malarstwo i grafika) zajmuje się również fotografią artystyczną oraz lalkarstwem. W swoim dorobku ma wiele publikacji oraz wystaw zbiorowych i indywidualnych w kraju i zagranicą (Litwa, Niemcy, Czechy).

Swoje prace popularyzuje na terenie Raciborza. 11 maja 2016 r. w Raciborskim Centrum Kultury odbyło się otwarcie wystawy cyklu grafik dr Karoliny Stanieczek pt. „Pociągi pod specjalnym nadzorem”. Wernisaż uświetniły odczyty prozy do której ilustracjami były prezentowane na wystawie prace. Wystawa ta była prezentowana również w raciborskim Muzeum. Cykl „Pociągi pod specjalnym nadzorem” to ilustracje do utworu o tym samym tytule jednego z największych czeskich prozaików: Bohumila Hrabala. Ich autorką jest dr Karolina Stanieczek. Podczas wernisażu studenci filologii czeskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu odczytali fragmenty „Pociągów pod specjalnym nadzorem”. Wystawa celowo zbiegła się z Dniami Czeskimi (9 i 10 czerwca 2016) organizowanymi przez Zakład Filologii Słowiańskiej PWSZ w Raciborzu. Odwiedzający mogli przy tej okazji zobaczyć „czechofilską”, interesującą twórczość dr Karoliny Stanieczek.

Pozostała aktywność artystyczna to m.in.:

– Współpraca z Polskim Teatrem Tańca w Poznaniu,

-Współpraca z Teatrem Współczesnym w Warszawie,

-Współpraca z włoską artystką wizualną Francescą Bonci,

-Współpraca z wydawnictwami muzycznymi

(prace graficzne i kolaże wykorzystane na okładkach zespołów).

Andrzej Widota jest doktorem filologii angielskiej, wykładowcą PWSZ w Raciborzu, nauczycielem języka angielskiego w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Raciborzu, tłumaczem oraz muzykiem.

Od wczesnych lat 90-tych jest aktywnym uczestnikiem raciborskiej sceny muzycznej, związany z zespołami Military Fly oraz The Band Of Endless Noise. The Band Of Endless Noise, który wydał trzy płyty długogrające oraz obecny jest na kilku kompilacjach wydanych w kraju i zagranicą, zapraszany jest na najważniejsze festiwale sztuki, muzyki awangardowej i alternatywnej (Unsound, Ars Cameralis, OFF Festival), a także na festiwale filmowe, gdzie na żywo tworzy muzykę do filmów niemych (m.in. „Nanook of the North”). W muzyce szuka nietypowych rozwiązań, eksperymentuje z dźwiękami, wydobywanymi niekoniecznie z instrumentów do tego przeznaczonych, wykorzystuje nagrania terenowe (tzw. field recordings). Nagrania The Band Of Endless Noise prezentowane są w rozgłośniach radiowych w kraju (m.in. Trójka, Program 1 Polskiego Radia) i za granicą (BBC, w legendarnym programie muzycznym Johna Peela). Płyty The Band Of Endless Noise są dystrybuowane w wielu krajach europejskich i w Stanach Zjednoczonych. Obecnie przygotowywana jest reedycja debiutanckiej płyty grupy w formie płyty winylowej. Zespół wystąpi z tej okazji jesienią w Raciborzu.

Andrzej Widota ma również na koncie współpracę z jedną z najistotniejszych polskich grup awangardowych The Magic Carpathians. Najnowszym przedsięwzięciem artysty jest projekt pod nazwą Katie & Me Meet Marlene, w którym wraz z Katarzyną Gierszewską-Widotą wykonuje piosenki z repertuaru Marleny Dietrich w elektroniczno-improwizowanych aranżacjach. Projekt zyskał uznanie środowiska muzyki alternatywnej, co zaowocowało propozycją wydania albumu przez Gusstaff Records, a duet wystąpił m.in. na festiwalach: Ars Cameralis i Opole Songwriters Festival, czy w krakowskim Instytucie Goethego w roku 2017.

W projekcie tym wybrane elementy repertuaru diwy młodzi twórcy potraktowali dosłownie, inne przepuścili przez elektroniczne sito (niezliczone efekty dźwiękowe generowane za pomocą instrumentów oraz elektronicznych urządzeń różnego typu), oddając się improwizacjom „tu i teraz”, nad którymi unosi się duch niemieckiej femme fatale. Duet pracuje obecnie nad nagraniem płyty długogrającej i koncertuje w różnych zakątkach Polski.

(tekst: UM Racibórz)

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]