AktualnościInstytut Neofilologii

Studenci Filologii czeskiej na wycieczce w Ostrawie

23 października wybraliśmy się z naszymi wykładowczyniami, oraz ze studentami bohemistyki Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku Białej, do Ostrawy. Mieliśmy możliwość nie tylko zwiedzić miasto, ale przede wszystkim oglądnąć wystawę malarstwa, rzeźby i sztuki użytkowej „Černá země? Mýtus a realita”, która ma miejsce w ostrawskiej Galerii Sztuki.

Prezentuje ona twórczość, lat 1918-1938 artystów pochodzenia czeskiego i niemieckiego, którzy zafascynowani byli ostrawskim regionem. Przewodnik zapoznał nas z dziełami wybitnych twórców takich, jak:  Břetislav Bartoš, Ferdiš Duša, Alois Zapletal, Valentin Držkovic, Augustin Handzel, Antonín Procházka, Bohumír Dvorský, Jan Zrzavý, Franz Barwig, Adolf Zdrazila, Raimund Mosler, Paul Gebauer, Karl Harrer, Helene Zelezny-Scholz. Następnie uczestniczyliśmy w programie edukacyjnym zatytułowanym ZŘeNÍ Se MĚNÍ” – braliśmy udział w warsztatach plastycznych i językowych, przygotowanych przez animatorkę galerii sztuki. Poznaliśmy techniki tworzenia prezentowanych dzieł, historię ich powstania a także historię Ostrawy. Zastanawialiśmy się nad współczesną sztuką, dokąd zmierza, jakie stawia się jej wyzwania.

Po zajęciach w Galerii Sztuki udaliśmy się do Muzeum miasta Ostrawy, gdzie mogliśmy podziwiać, między innymi, eksponaty przyrodnicze, archeologiczne, meble, szkło, porcelanę, ceramikę, zegary, numizmaty, malarstwo i rzeźbę, broń, cynę, narzędzia, stroje, obrazy na szkle i wiele innych.

Po intensywnym zwiedzaniu udaliśmy się na spacer po mieście oraz do hospody na degustację czeskiej kuchni. Podszkoliliśmy nasze umiejętności językowe, odwiedziliśmy ciekawe miejsca, zapoznaliśmy się z czeską sztuką i bogatą historią Ostrawy. Z niecierpliwością czekamy na kolejny wyjazd do Republiki Czeskiej.

Autor: Studenci pierwszego i trzeciego roku Filologii czeskiej

Studenci Filologii czeskiej na wycieczce w Ostrawie