AktualnościInstytut Neofilologii

Studenci Filologii czeskiej na zajęciach na Uniwersytecie im. Palackiego w Ołomuńcu

IMG_20191202_132710

2 grudnia bieżącego roku wybraliśmy się, z naszymi wykładowczyniami dr Justyną Pietrzykowską i dr Joanną Maksym-Benczew, do Ołomuńca na zajęcia z praktycznej nauki języka czeskiego oraz literatury, które odbyły się na Uniwersytecie im. Palackiego. Ugościli nas studenci tejże uczelni oraz nasze wykładowczynie, które również tam pracują: doc. PhDr. Ivana Dobrotová, Ph.D. oraz Mgr. Jindřiška Svobodová, Ph.D.

Gdy dotarliśmy na miejsce, studenci filologii polskiej oprowadzili nas po jego budynkach, zapoznali z jego strukturą. Oczywiście w języku czeskim. Później uczestniczyliśmy w  wykładzie poświęconym polskiej literaturze, co było dla nas cennym doświadczeniem.

Tego dnia mieliśmy również okazję posłuchać jak radzą sobie z językiem czeskim studenci z Chin, Tajwanu, Japonii, Chorwacji, Hiszpanii, Niemiec na zajęciach poświęconych praktycznej nauce języka. My także zaprezentowaliśmy naszą znajomość języka czeskiego. Ćwiczenia były bardzo ciekawe i inspirujące.

Po zwiedzeniu Uniwersytetu oraz zakończonych warsztatach językowych i wykładzie, wyruszyliśmy na spacer po mieście. Nasi czescy koledzy oprowadzili nas po najciekawszych miejscach Ołomuńca i opowiedzieli bogatą historię miasta. Odwiedziliśmy również stoiska na jarmarku bożonarodzeniowym, który co roku ściąga do Ołomuńca setki turystów.

Następnie udaliśmy się na zasłużony posiłek. Bardzo nam smakowały czeskie dania i atmosfera panująca w czeskiej hospodzie. W czasie wolnym mogliśmy sami poznać miasto oraz poćwiczyć naszą umiejętność posługiwania się językiem czeskim.

W Ołomuńcu spędziliśmy owocny czas, za który serdecznie dziękujemy naszym wykładowczyniom. Mamy nadzieję, że czescy koledzy niebawem zawitają na naszą Uczelnię.

Studenci mieli również sprawdzenia swoich umiejętności językowych w praktyce.

Autor: Studenci I roku Filologii czeskiej