Aktualności

Instytut Neofilologii

Adwentowe Drezno

Studenci germanistyki w Dreźnie

Adwentowe Drezno

[et_pb_section fb_built=”1″ _builder_version=”3.22″][et_pb_row _builder_version=”3.25″ background_size=”initial” background_position=”top_left” background_repeat=”repeat”][et_pb_column type=”4_4″ _builder_version=”3.25″ custom_padding=”|||” custom_padding__hover=”|||”][et_pb_text _builder_version=”3.27.4″ background_size=”initial” background_position=”top_left” background_repeat=”repeat”]30.11.2019r. studenci Instytutu Neofilologii – filologia germańska i język niemiecki wraz z wykładowcami dr Pawłem Strózikiem i mgr Eweliną Uriasz udali się do Drezna na Bożonarodzeniowy Jarmark Struclowy „Striezelmarkt” (nazwa  powstała w średniowieczu i wywodzi się od serwowanej wówczas strucli), który obchodzi swoje 585. urodziny.

Drezdeński Jarmark Struclowy jest najstarszym jarmarkiem bożonarodzeniowym w całych Niemczech. Łańcuch świateł trasy bożonarodzeniowych jarmarków zaczyna się przy dworcu głównym, połyskując i mieniąc się na promenadzie Prager Straße i wiodąc na Altmarkt, następnie przy kościele Frauenkirche (Neumarkt) i zalewa morzem świateł drugą stronę Łaby.

Świąteczna atmosfera dodała uroku zwiedzanym  zabytkom. Uczestnicy wycieczki zobaczyli Zwinger – najznakomitszą budowlę późnego baroku w Niemczech, a oglądając  dziedziniec słuchali o historii tego miejsca oraz wystawach, które można tu zobaczyć. Kolejnym punktem na trasie zwiedzania był Theaterplatz z neorenesansową budowlą Opery Sempera, katedra Trójcy Świętej (Hofkirche), Synagoga oraz kościół Marii Panny (Frauenkirche).

W godzinach wieczornych studenci wrócili do Raciborza – zmęczeni, zmarznięci, ale bardzo zadowoleni, bogatsi o nową wiedzę historyczną, ciekawostki kulturowe Drezna, a także pamiątki i smakołyki.

 
[/et_pb_text][et_pb_gallery _builder_version=”4.0.7″ gallery_ids=”23117,23116,23115,23113″ posts_number=”10″ show_title_and_caption=”off” show_pagination=”off” hover_enabled=”0″][/et_pb_gallery][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]