AktualnościBibliotekaKoronawirus

Biblioteka PWSZ w Raciborzu wspiera studentów online

Biblioteka Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu udziela wsparcia dla zdalnego procesu edukacji oraz realizuje zadania w trybie on-line.

Zdalny dostęp VPN i korzystanie ze źródeł elektronicznych w domu

Wychodząc naprzeciw potrzebom czytelników – studentów oraz pracowników Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu , którzy chcą skorzystać ze źródeł elektronicznych, umożliwiamy zdalny dostęp VPN poprzez formularz rejestracyjny: http://biblioteka.pwsz.raciborz.edu.pl/wp-content/uploads/2019/12/Formularz-rejestracyjny-us%C5%82ugi-zdalnego-dost%C4%99pu-poprzez-VPN-do-%C5%BAr%C3%B3de%C5%82-elektronicznych.pdf.  Powyższy formularz należy przesłać  na adres email biblioteki : biblioteka@pwsz.raciborz.edu.pl. Po weryfikacji uprawnień użytkownika, na adres mailowy wskazany w formularzu, zostanie wysłana informacja o udzielonym dostępie VPN.   Użytkownik instaluje na własnym urządzeniu oprogramowanie Global Protect,  aktywując zdalny za jego pośrednictwem dostęp VPN do źródeł elektronicznych.

Dostęp do źródeł elektronicznych

Biblioteka PWSZ w Raciborzu posiada dostęp do najnowszych naukowych baz danych. Daje on możliwość korzystania z najbardziej prestiżowych i wartościowych naukowych publikacji. Do dyspozycji są następujące bazy danych: EBSCO, Elsevier Science Direct, Springer Link, Wiley Online Library, Ibuk Libra, Legalis Administracja, Web of Science, Scopus. Z baz danych można skorzystać w ramach tzw. zdalnego dostępu VPN, czyli z dowolnego urządzenia podpiętego do Internetu (spoza sieci komputerowej Uczelni). Z baz mogą korzystać pracownicy oraz studenci Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu. Dostęp ten jest możliwy ze strony internetowej biblioteki http://biblioteka.pwsz.raciborz.edu.pl/

• EBSCO umożliwia dostęp do pełnych tekstów obcojęzycznych czasopism naukowych i popularnonaukowych oraz amerykańskich dzienników. W skład oferowanych 15 baz wchodzą następujące bazy danych: Academic Search Ultimate, Business Source Ultimate, Regional Business News, Health Source: Nursing/Academic Edition, Health Source: Consumer Edition, Master File Premier, Newspaper Source oraz 7 baz bibliograficznych (abstraktowych): Agricola, ERIC, GreenFILE, Library Information Science & Technology Abstracts (LISTA), MEDLINE, European Views of the Americas, Teacher Reference Center oraz baza zawierająca opisy leków: AHFS Consumer Medication Information.
  • Elsevier Science Direct umożliwia dostęp do pełnych tekstów artykułów z ponad 1819 czasopism naukowych oraz wybranych pakietów książek zakupionych w latach 2015 i 2016; 1712 monografii       z lat 2013 i 2014 oraz 803 wolumenów  serii książkowych lub serii poradnikowych z lat 2011-2015 wydawnictwa Elsevier Science.
  • Springer Link umożliwia dostęp do pełnych tekstów artykułów z około 2243  czasopism bieżących oraz 453 czasopism archiwalnych  wydawnictwa Springer. W ramach krajowej licencji akademickiej dostępnych jest ponad 45000 e-książek.
  • Wiley Online Library udostępnia w ramach krajowej licencji akademickiej 1405 tytułów z nauk ścisłych, humanistycznych i społecznych, udostępnianych wraz z archiwami od 1997 roku na serwerze wydawcy Wiley. W 2016 licencja Wiley została rozszerzona o 2450 książek elektronicznych wydanych w latach 2009 i 2015.
  • IBUK Libra to pierwsza w Polsce czytelnia internetowa, pozwalająca na pracę z książką 24 godziny na dobę. IBUK Libra udostępnia szeroki wybór podręczników akademickich i książek naukowych w języku polskim oraz wiele innych pozycji, w tym poradnikowych, z zakresu literatury faktu, słowników, przewodników. Biblioteka zakupiła 1638 e-książek na 2020 r.
  • Legalis Administracja umożliwia dostęp do bazy prawa, komentarzy, rozwiązań z praktyki i poradni eksperckiej. Baza  stanowi wsparcie w takich obszarach, jak m.in.: finanse publiczne, księgowość i podatki, zatrudnienie, postępowanie administracyjne i egzekucyjne, organizacja i ustrój urzędu, gospodarka komunalna, ochrona środowiska, prawo budowlane i nieruchomości, informacja publiczna, zamówienia publiczne.
  • Web of Science to Kolekcja baz danych produkowanych przez firmę Clarivate Analytics (dawniej Thomson Reuters). Licencja krajowa obejmuje następujące kilkanaście baz danych o różnych zakresach czasowych. Listy czasopism indeksowanych w bazach WoS są dostępne na stronie Master Journal List, łącznie jest to ponad 24.000 tytułów aktywnych.
  • Scopus jest produkowaną przez Elsevier interdyscyplinarną bazą abstraktów i cytowań z zakresu nauk matematyczno-przyrodniczych, technicznych, medycznych i humanistycznych. Scopus obejmuje ok. 23000 recenzowanych czasopism (w tym 3600 Open Access), 145000 książek, 562 serii książkowych, ok. 8 mln sprawozdań konferencyjnych.

Wszelkie Pytania prosimy kierować na adres e-mail: biblioteka@pwsz.raciborz.edu.pl lub poprzez formularz Zapytaj Bibliotekarza na stronie internetowej biblioteki http://biblioteka.pwsz.raciborz.edu.pl/.

mgr Piotr Mucha

Dyrektor Biblioteki