Aktualności

AktualnościInstytut Neofilologii

Studenci Filologii – języka czeskiego na zajęciach terminologiczno-przekładowych w Republice Czeskiej

434212237_980489793862426_431120161815009708_n

Studenci Filologii – języka czeskiego na zajęciach terminologiczno-przekładowych w Republice Czeskiej

26 marca 2024 r. uczestniczyliśmy w warsztatach terminologiczno-przekładowych w Punkcie Kontaktowym Śląskiego Oddziału Straży Granicznej dla Wspólnej Polsko-Czeskiej Placówki w mieście Chotěbuz. Była to już czwarta edycja. Udział w zajęciach zaproponowała nam nasza wykładowczyni – dr Justyna Pietrzykowska.

Zajęcia w Punkcie Kontaktowym były bardzo ciekawe. Mieliśmy możliwość nie tylko zaznajomienia się ze strukturą i funkcjonowaniem placówki, ale również poznaliśmy terminologię Straży Granicznej. Funkcjonariusze: pan mjr SG Jarosław Śliwka i pan por. Jiří Pecha przygotowali nam interesujący wykład, prezentację multimedialną oraz ćwiczenia przekładowe. Bardzo nam się podobało!

Następnie udaliśmy się do pobliskiego Cieszyna. Przemierzyliśmy zabytkowe miasto, którego historia sięga IX wieku. Zwiedziliśmy, z przewodnikiem, Muzeum Śląska Cieszyńskiego i poznaliśmy burzliwe dzieje Cieszyna, regionu oraz jego liczne atrakcje kulturalne.

Bardzo miło spędziliśmy czas. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy, a przede wszystkim pogłębiliśmy naszą wiedzę z zakresu czeskiego języka, wiedzy o Straży Granicznej oraz słownictwa fachowego przydatnego dla przyszłych filologów i tłumaczy.

Nie możemy się doczekać kolejnego wyjazdu!