Studenci Filologii czeskiej na zajęciach terminologiczno-przekładowych w Republice Czeskiej
2019-04-03 2019-04-03 14:17Studenci Filologii czeskiej na zajęciach terminologiczno-przekładowych w Republice Czeskiej
Studenci Filologii czeskiej na zajęciach terminologiczno-przekładowych w Republice Czeskiej
27 marca 2019 r. uczestniczyliśmy, już po raz drugi, w warsztatach terminologiczno – przekładowych w Punkcie Kontaktowym Śląskiego Oddziału Straży Granicznej dla Wspólnej Polsko-Czeskiej Placówki w mieście Chotěbuz. Udział w zajęciach zaproponowała nam nasza wykładowczyni -dr Justyna Pietrzykowska. Pojechaliśmy do Czech wspólnie z kolegami z pierwszego roku filologii czeskiej PWSZ w Raciborzu, z czeskimi przyjaciółmi z Uniwersytetu Palackiego w Ołomuńcu oraz naszymi wykładowczyniami: dr Justyną Pietrzykowską, doc. PhDr. Ivaną Dobrotową, Ph.D. i dr Joanną Maksym-Benczew.
Zajęcia w Punkcie Kontaktowym były bardzo ciekawe. Mieliśmy możliwość nie tylko zaznajomienia się ze strukturą i funkcjonowaniem placówki, ale również poznaliśmy terminologię Straży Granicznej. Funkcjonariusze: pan mjr SG Jarosław Śliwka i pan por. Jiří Pecha przygotowali nam interesujący wykład, prezentację multimedialną oraz ćwiczenia przekładowe. Tłumaczyliśmy, w grupach polsko-czeskich, różnego rodzaju dokumenty. Bardzo nam się podobało!
Następnie udaliśmy się do pobliskiego Cieszyna. Zwiedziliśmy zabytkowe miasto, którego historia sięga IX wieku. Nasi koledzy z pierwszego roku: Paulina Szymańska i Paweł Bijak wcielili się w rolę przewodników po mieście. Oprowadzili nas po zabytkach i przybliżyli burzliwe dzieje Cieszyna oraz jego liczne atrakcje kulturalne.
Bardzo miło spędziliśmy czas. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy, a przede wszystkim pogłębiliśmy naszą wiedzę z zakresu czeskiego języka, przekładu i terminologii Straży Granicznej. Nie możemy się doczekać kolejnego wyjazdu!
Autor: Katarzyna Krzysztoń, studentka III roku Filologii czeskiej, członkini Studenckiego Naukowego Koła Bohemistów