Publikacja dra Daniela Vogla, prof. Uczelni w prestiżowej serii wydawniczej
2025-01-23 2025-01-23 16:14Publikacja dra Daniela Vogla, prof. Uczelni w prestiżowej serii wydawniczej
Kilka dni temu, w styczniu bieżącego ukazał się wydawany przez UMCS oraz Columbia University Press, New York 33 tom prestiżowej serii Conrad: Eastern and Western Perspectives, w którym znajduje się artykuł dra Daniel Vogla, prof. Uczelni: Conradian „heart of darkness” in Selected Science Fiction Works by Stanisław Lem: Solaris, Return from the Stars, and Fiasco.
Noszący tytuł „New Insights Into Conrad and Poland” tom polsko-amerykańskiej serii skupia się głównie na problematyce polskości Conrada i jego twórczości w odniesieniu do literatury polskiej, w tym analizie przekładów i adaptacji utworów Conrada oraz ich odziaływań edukacyjnych i artystycznych.
W swoim artykule dr Daniel Vogel nawiązuje do obecności wątków zawartych w najbardziej znanym utworze Conrada, Jądrze ciemności, w twórczości beletrystycznej Stanisława Lema. Rozpoczynając od przybliżenia kilku istotnych wątków biograficznych, autor przechodzi do analizy motywu podróży w nieznane, często mroczne obszary, podróży zarówno w sensie fizycznym, jak i metaforycznym. Ostatnia część artykułu skupia się na omówieniu problematyki spotkań z Innym we wspomnianych powyżej dziełach Conrada i Lema, która wydaje się być niezwykle złożona, wziąwszy pod uwagę nie tylko odmienność spojrzeń tych dwóch artystów, ale też niezwykłą moc ich wyobraźni.
Warto na koniec dodać, że tematyka dotycząca obecności wątków conradowskich w twórczości Stanisława Lema pojawiła się we wcześniejszych publikacjach dra Daniela Vogla, w szczególności w artykułach: The Conradian „Shadow Line” In Selected Works by Stanisław Lem („Yearbook of Conrad Studies”, Jagiellonian University Press, Cracow 2017) oraz The Loneliness of a Migrant. The intercultural experience of Joseph Conrad and Stanisław Lem (“Conrad’s Presence in Contemporary Culture. Adaptations and Appropriations”, DQR Studies in Literature, vol. 65, Brill, Leiden 2024). Tematyka ta poruszana też była w referatach wygłaszanych na międzynarodowych konferencjach w Londynie (ST Mary’s University, POSK, 2023) oraz Paryżu (Centre Scientifique Académie Polonaise des Sciences, 2023).