Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych
2017-03-29 2024-04-15 11:27Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych
Ogólne informacje o kierunku
Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych to kierunek o ugruntowanej pozycji na polskich uczelniach. To kierunek, który przygotowuje do działalności plastyka, projektanta oraz edukatora sztuki, może podejmować pozaszkolną działalność edukacyjną, pracę w galeriach, muzeach, instytucjach kultury. Absolwent jest przygotowany do prowadzenia działalności twórczej, uprawiania tzw. wolnego zawodu — artysty w ramach sztuk użytkowych lub może podjąć pracę w firmach o profilu artystycznym i rękodzielniczym. Studia zapewniają wszechstronne wykształcenie projektanta i artysty zdolnego do podejmowania wyzwań współczesnego rynku pracy.
Kompendium
- Nazwa kierunku: Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych
- Profil: Praktyczny
- Wybór specjalności/modułu specjalnościowego w trakcie rekrutacji: Nie
- Praktyki zawodowe: 6 miesięcy
- Czas trwania studiów: 6 semestrów/3 lata
- Uzyskany tytuł zawodowy po ukończeniu studiów: Licencjat
Planowana forma organizacji zajęć
Studia stacjonarne:
- zajęcia od poniedziałku do piątku
- zajęcia od piątku (od godz. 15.00) do niedzieli
Rzetelne wykształcenie do wykonywania zawodu plastyka, grafika, projektanta, edukatora oraz animatora kultury i sztuki, posiadającego wiedzę i umiejętności pozwalające funkcjonować jako samodzielny twórca.
- firmy projektowe,
- agencje reklamowe,
- pracownie artystyczne,
- wydawnictwa,
- mass media,
- galerie sztuki,
- muzea,
- inne instytucje upowszechniania kultury i sztuki.
Warunkiem przyjęcia na studia I stopnia jest:
1. Zdany egzamin maturalny i posiadanie świadectwa dojrzałości.
2. Sprawdzenie uzdolnień artystycznych kandydatów na podstawie przedstawionego autorskiego portfolio (w wersji cyfrowej)
Zalecenia dotyczące składania autorskiego portfolio przez kandydata na kierunek edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych
Portfolio ilustrujące uzdolnienia artystyczne kandydata składane jest do Systemu Internetowej Rekrutacji (SIR) w formie elektronicznej. Portfolio powinno składać się kilku prac (minimalnie 5, maksymalnie 10 reprodukcji) własnych prac plastycznych kandydata. Tematyka prac, wymiary i forma dowolna.
Przedstawione pliki powinny być przygotowane w formacie jpg lub pdf w maksymalnym rozmiarze 2 Mb/dla jednej reprodukcji.
Przedstawione prace, w postaci zdjęć lub skanów, mogą prezentować realizacje w zakresie:
- rysunku (również szkic),
- malarstwa (dowolna technika),
- fotografii,
- grafiki warsztatowej,
- projektowania graficznego
- lub formy przestrzennej (zdjęcie).
Portfolio nie musi zawierać prac z wszystkich wymienionych kategorii.
Złożone reprodukcje mają na celu sprawdzenie kompetencji artystycznych, wrażliwości estetycznej oraz ewentualnych umiejętności plastycznych kandydata.
Reprodukcje wyżej wymienionych prac kandydat zamieszcza (wgrywa) do Systemu Internetowej Rekrutacji (SIR) podczas procesu rekrutacji.
W dalszym etapie rekrutacji portfolio z zamieszczonymi w SIR reprodukcjami zostanie przeanalizowane przez instytutową komisję egzaminacyjną złożoną z trzech nauczycieli akademickich kierunku edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych celem dokonania oceny portfolio kandydata i jego predyspozycji do studiowania na w/w kierunku.
Wymagane badania lekarskie – szczegółowe informacje znajdują się w Systemie Internetowej Rekrutacji.
Interesujące moduły kształcenia
- warsztat projektanta
- elementy wzornictwa
Odkryj swoje artystyczne powołanie
Absolwent Edukacji artystycznej w zakresie sztuk plastycznych jest rzetelnie wykształconym plastykiem, posiadającym wiedzę i umiejętności pozwalające funkcjonować jako samodzielny twórca. Zdobyte wykształcenie pozwala także absolwentowi świadomie odbierać i uczestniczyć w wielorakich wydarzeniach i zjawiskach kultury współczesnej. Absolwent edukacji artystycznej jest także dobrze przygotowanym edukatorem i animatorem kultury i sztuki m.in. w domach kultury, muzeach, galeriach oraz innych instytucjach, których jedną z funkcji jest szeroko rozumiane upowszechnianie kultury.
Ponadto absolwent:
może podjąć pracę w firmach, w których wymagane są kompetencje szeroko rozumianego grafika komputerowego, tj. firmach projektowych czy reklamowych, związanych z komputerowym przygotowaniem materiałów do druku oraz wykorzystujących szeroko rozumiany obraz fotograficzny (firmy reklamowe, wydawnictwa, mass media, zakłady fotograficzne), a także podjąć pracę w firmach, w których wymagane są wiedza i umiejętności w zakresie technik malarskich, rzeźbiarskich i graficznych (m.in. pracownie witrażu, mozaiki, renowacji i konserwacji, firmy reklamowe). W założeniu będzie grafikiem mogącym zapewnić pełną obsługę promocyjną i reklamową firmy, począwszy od zaprojektowania jej pełnej identyfikacji wizualnej, strony www, wydawnictw reklamowych, w których samodzielnie wykona fotografię produktu i właściwie pod względem typograficznym opatrzy je tekstem, a materiał ten samodzielnie przygotuje do druku.
Absolwent Edukacji artystycznej w zakresie sztuk plastycznych może także prowadzić własną firmę świadczącą szeroko rozumiane i różnorodne usługi o charakterze rzemieślniczym i artystycznym.
Zdobyte wykształcenie może być kontynuowane na magisterskich studiach drugiego stopnia.