Aktualności

AktualnościInstytut Neofilologii

Studenci filologii czeskiej na zajęciach na Uniwersytecie im. Palackiego w Ołomuńcu

Studenci filologii czeskiej na zajęciach na Uniwersytecie im. Palackiego w Ołomuńcu

26 października bieżącego roku wybraliśmy się z dr Justyną Pietrzykowską, dr Joanną Maksym-Benczew i dr Štěpánką Kozderovą Velčovską do Ołomuńca na zajęcia z praktycznej nauki języka czeskiego oraz gramatyki opisowej, które odbyły się na Uniwersytecie im. Palackiego. Ugościli nas studenci tejże uczelni oraz nasze wykładowczynie, które również tam pracują: prof. Ivana Dobrotová oraz dr Jindřiška Svobodová.

Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie barokowego klasztoru Hradisko – jednego z bardziej charakterystycznych zabytków Ołomuńca, którego budowę rozpoczęto już w XI wieku (obecnie mieści się w nim szpital wojskowy). Naszym przewodnikiem był dyrektor szpitala – MUDr. Martin Svoboda. Budynek posiada cztery skrzydła, cztery wieże narożne i jedną centralną oraz trzy dziedzińce. Wnętrze jest bardzo bogato zdobione zabytkami sztuki z epoki. Do dziś ma niepowtarzalny urok. Obiekt klasztoru należy do najważniejszych dzieł barokowej architektury Europy Środkowej.

Następnie udaliśmy się na zajęcia na Wydział Filologiczny ołomunieckiego Uniwersytetu. Zapoznaliśmy się ze strukturą uczelni, dowiedzieliśmy się jakie kierunki można studiować itp. Mieliśmy także możliwość uczestniczenia w zajęciach Spisovná a nespisovná čeština. České nářeční skupiny, co było dla nas cennym doświadczeniem.

Ćwiczenia były bardzo ciekawe i inspirujące.

Po zwiedzeniu Uniwersytetu oraz zakończonych zajęciach wyruszyliśmy na spacer po mieście. Nasi czescy koledzy oprowadzili nas po najciekawszych miejscach Ołomuńca i opowiedzieli bogatą historię miasta. Pogoda i humory dopisywały.

Następnie udaliśmy się na zasłużony posiłek. Bardzo nam smakowały czeskie dania

i atmosfera panująca w hospodzie. W czasie wolnym mogliśmy sami poznać miasto oraz poćwiczyć naszą umiejętność posługiwania się językiem czeskim.

W Ołomuńcu spędziliśmy owocny czas, za który serdecznie dziękujemy naszym wykładowczyniom. Mamy nadzieję, że niebawem wyruszymy w kolejną podróż do Czech.

Autor: Studenci III roku filologii czeskiej