Aktualności

AktualnościInstytut Neofilologii

Studenci Filologii – języka czeskiego na zajęciach przekładowych na Uniwersytecie Ostrawskim

275622724_7495962827088240_6883436242547218616_n

Studenci Filologii – języka czeskiego na zajęciach przekładowych na Uniwersytecie Ostrawskim

15 marca 2022 mieliśmy możliwość uczestniczenia w warsztatach translatorskich, które odbyły się na Uniwersytecie Ostrawskim w Czechach. Była to już piąta edycja, organizowana przez Wydział Filologiczny ostrawskiej uczelni we współpracy z wykładowcami języka czeskiego PWSZ w Raciborzu. Udział w zajęciach zaproponowała nam nasza wykładowczyni Pani dr Justyna Pietrzykowska.

Mieliśmy nie tylko możliwość uczestnictwa w szkoleniu translatorskim, ale także poznaliśmy warsztat pracy tłumacza ustnego. W tym roku zapoznaliśmy się z tłumaczeniem kabinowym. Wysłuchaliśmy wykładu na temat różnic pomiędzy tłumaczeniem symultanicznym a konsekutywnym, który wygłosił PhDr. Jiří Muryc, Ph.D. – kierownik Katedry Slawistyki Uniwersytetu Ostrawskiego. Pan Doktor zapoznał nas też z obsługą kabin. Następnie nasza wykładowczyni – Mgr. Štěpánka Kozderová Velčovská przygotowała dla nas ćwiczenia, dzięki którym mogliśmy przekonać się z jakimi problemami może się zetknąć tłumacz symultaniczny. Tłumaczenie kabinowe okazało się dla nas wyzwaniem i bardzo ciekawym doświadczeniem. Chętnie jeszcze raz wzięlibyśmy udział w tego typu zajęciach.

Ponadto zapoznaliśmy się ze strukturą Uniwersytetu, zwiedziliśmy różne wydziały, bibliotekę uniwersytecką, pospacerowaliśmy po mieście oraz, tradycyjnie, poszliśmy na obiad do hospody. Nasze wykładowczynie zabrały nas także do Muzeum Ostrawskiego, które posiada imponującą kolekcją ok. 600 000 eksponatów,  związanych z różnymi dziedzinami wiedzy. Na nudę nie mogliśmy narzekać.????

Nie możemy się doczekać kolejnego wyjazdu do Czech!

Autor: Studenci Filologii – języka czeskiego