Ogólnopolska Konferencja o Raciborzu – miasto z naukowej perspektywy

NZ1_7192

Ogólnopolska Konferencja o Raciborzu – miasto z naukowej perspektywy

W murach Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej 25 marca 2022 r. odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Racibórz – miasto na pograniczu. Doświadczenia historyczne i wyzwania doby globalizmu”, organizowana przez Instytut De Republica, Państwową Wyższą Szkołę Zawodową i Miasto Racibórz.

Racibórz jako przykład

W trakcie konferencji starano się odpowiedzieć na szereg ważnych pytań, dotyczących historii, współczesności i przyszłości jednego z najstarszych polskich miast. Zamierzeniem organizatorów było potraktowanie szerokiej tematyki związanej z Raciborzem jako swoistego studium przypadku i modelu perspektyw rozwojowych miast średniej wielkości, zagrożonych konsekwencjami niebezpiecznych trendów społecznych, ekonomicznych i kulturowych.

Listy Premiera RP i Ministerstw

Konferencja spotkała się z uznaniem najwyższych władz RP. Premier Mateusz Morawiecki, Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek oraz Wiceminister Sprawiedliwości Michał Woś przesłali specjalne listy, w których podkreślili rangę Raciborza, jako jednego z najstarszych polskich miast, wyartykułowali zasadność i ważność prowadzonych dyskusji i wyrazili swoje zainteresowanie owocami obrad.

Naukowe odpowiedzi

Konferencja została podzielona na 3 części – dwie miały cel naszkicowania tła historycznego i były wykładami dotyczącymi historii i współczesności miasta oraz jego najbliższych perspektyw, a trzecia przeprowadzona została w formie  panelu dyskusyjnego, w którym omówiono poruszane wcześniej kwestie z różnych punktów widzenia, podsumowując wcześniejsze tematy. Wykład wprowadzający „Z Kresów do powojennego Raciborza” wygłosił Prof. dr hab. Stanisław Sławomir Nicieja z Uniwersytetu Opolskiego. Następnie prowadzono obrady w następującym porządku:

1. Miasto historii:

– mgr Grzegorz Wawoczny (PWSZ w Raciborzu) – „Nowy Ratibor -upadek feudalizmu i rewolucja przemysłowa w XIX wieku

– dr Radosław Niklewicz – „Nowy Racibórz — rok 1945, nowe społeczeństwo i nowe władze

• Miasto – społeczeństwo i gospodarka, dziś i jutro:

– dr Marcin Baron (Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach) – „Na drodze do strategii – Racibórz na tle regionu i Polski

– prof. dr hab. Tomasz Pietrzykowski (Uniwersytet Śląski w Katowicach) – „Edukacyjne konteksty rozwoju Raciborza

• Racibórz – między lokalnością a globalnością – panel dyskusyjny, uczestnicy: Dariusz Polowy – Prezydent Raciborza, dr Paweł Strózik – Rektor PWSZ w Raciborzu, Marek Kurpis – Wicestarosta Raciborski,  Dawid Wacławczyk – Wiceprezydent Raciborza , Michał L. Kamiński – redaktor 300gospodarka.pl. Moderatorami panelu byli: Grzegorz Wawoczny (naszraciborz.pl), dr hab. Krzysztof Zuba – prof. ucz. (Uniwersytet Opolski, PWSZ w Raciborzu).

„Organizacja ogólnopolskiej konferencji z tak prestiżowymi partnerami była dla nas wyróżnieniem i zaszczytem. Obecność wielu znamienitych gości i szerokie zainteresowanie konferencją pokazują, jak potrzebne i celowe są takie przedsięwzięcia. Jesteśmy jako Uczelnia otwarci na współpracę zarówno w zakresie udostępniania forum do dyskusji, udziału naszej kadry naukowo-dydaktycznej, jak również obsługi technicznej spotkań tego typu. Jestem przekonany, że wypracowane diagnozy mają cechy pragmatyczne i potencjał, żeby stać się multiplikowalnym paradygmatem dla miast podobnych do Raciborza, choć wiele pytań pozostaje (jeszcze) bez odpowiedzi” – podsumowuje rektor dr Paweł Strózik.

Goście Ogólnopolskiej Konferencji

Wśród gości znaleźli się m.in. Wicewojewoda śląski Robert Magdziarz, Łukasz Gołąb, koordynator zespołu badawczego Instytutu De Republica, Grzegorz Swoboda – Starosta Raciborski, dr Janusz Nowak z rady naukowej Instytutu De Republica, Prezes Sądu Rejonowego w Raciborzu Marzena Korzonek, Wiceprezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Andrzej Zabiegliński, Konsul Generalna RP w Ostravie Izabella Wołłejko-Chwastowicz, a także przedstawiciele samorządów, służb mundurowych, biznesu, kultury, oświaty, środowisk senioralnych, studentów i pracowników Uczelni.

Owocem konferencji będzie publikacja naukowa.

Autor zdjęć: Instytut De Republica / Jarosław Gnot