Aktualności

Biblioteka

Tydzień Bibliotek 2017 – wykład dr Joanny Stojer – Polańskiej [ZDJĘCIA]

Tydzień Bibliotek 2017 – wykład dr Joanny Stojer – Polańskiej [ZDJĘCIA]

[et_pb_section bb_built=”1″ admin_label=”section”][et_pb_row admin_label=”row”][et_pb_column type=”4_4″][et_pb_text admin_label=”Tekst” background_layout=”light” text_orientation=”left” use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid”]

Na zakończenie obchodów Tygodnia Bibliotek szczególnie wyczekiwany wykład i spotkanie ze znaną kryminolog oraz wykładowcą m. in. PWSZ w Raciborzu – dr Joanną Stojer – Polańską. Dr Stojer – Polańska jest specjalistką i wykładowcą z zakresu kryminalistyki oraz zwalczania przestępczości.

Autorka wielu książek  m.in. „Kryminalistyka w mediach. Wpływ seriali kryminalnych na postępowanie karne” oraz „Przypadki kryminalne. Współpraca interdyscyplinarna przy badaniu ciemnej liczby przestępstw”. Sama mówi o sobie  – „że zawodowo zajmuje się oglądaniem seriali kryminalnych” i zdradza, że sama często pracuje jako konsultant na planach wielu z nich. Jakie tajniki pracy kryminologa zdradzi studentom PWSZ w Raciborzu? Czy istnieje zbrodnia doskonała? Czy dzisiejsza kryminologia bliższa jest laboratoryjnej pracy w CSI, logicznej dedukcji w stylu Sherlocka Holmesa czy raczej niebezpiecznej pracy w terenie pierwszego detektywa w historii słynnego Vidoqa. Przekonamy się o tym oczywiście w Bibliotece.

Zgromadzonych w Bibliotece PWSZ gości – studentów kierunków administracja i bezpieczeństwo państwa oraz pracowników i wykładowców – przywitała mgr Zenona Mrożek – Dyrektor Biblioteki. Natomiast dr Joanna Stojer – Polańska przywitała wszystkich słuchaczy wyznaniem – „ja po prostu kocham książki i uwielbiam biblioteki”. Jak sama podkreśliła – kryminalistyka, którą się zajmuje, wymaga podejścia interdyscyplinarnego, stąd potrzeba ciągłego dokształcania się. Szczególnie interesuje się „ciemną liczbą przestępstw” – wykroczeń, które nie są objęte przez statystyki kryminalne w skutek nieujawnienia ich przez organy ścigania. Zawsze przekonuje słuchaczy i swoich studentów – „że nie ma zbrodni doskonałej” –  prędzej czy później każdy popełnia błąd. A jaka była droga rozwoju kryminalistyki? Jej początek datuje się na XIX wiek i związany jest z wieloma odkryciami medycyny i techniki – identyfikacją sprawców zbrodni dzięki odkryciu linii papilarnych, antropometrii i tzw. portretu pamięciowego. Kręte ścieżki kryminalistyki potrafią jednak zaprowadzić na rozdroża. Zacieranie śladów, niedoskonałość technik, błędy w opiniach biegłych lub brak bazy danych powodują, że wielu sprawców nie udało się ukarać a wielu zostało oskarżonych niesłusznie. Jaka jest więc przyszłość nauki? Wkraczamy w sferę która jeszcze niedawno wydawała się fikcją naukową – już dziś otaczają nas drony, monitoring, tzw. „inteligentny sprzęt”. Przełomem było odkrycie DNA a wysiłki naukowców mają iść w kierunku wyeliminowaniu przestępców dzięki terapii genowej. Już dziś możliwe jest badanie dzięki szybkiemu wykrywaczowi kłamstw. Niewątpliwą ciekawostką było zaprezentowanie nowego i łatwego w użyciu sprzętu używanego w tym celu, będącego jeszcze w fazie badań. Jak zapewniła jednak dr Joanna Stojer – Polańska, nic nie zastąpi intuicji i doświadczenia człowieka, żaden sprzęt i nawet najnowsze oprogramowanie.

O ogromnym zainteresowaniu wykładem mogą świadczyć liczne pytania i ciekawa dyskusja, która kontynuowana była długo po zakończeniu spotkania.

 

[/et_pb_text][et_pb_gallery admin_label=”Galeria” gallery_ids=”7166,7163,7162,7165,7164,7159,7158,7153,7156,7157,7154,7161,7152,7155,7151″ fullwidth=”off” posts_number=”50″ orientation=”landscape” show_title_and_caption=”on” show_pagination=”on” background_layout=”light” auto=”off” hover_overlay_color=”rgba(255,255,255,0.9)” use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid” /][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]