AktualnościInstytut Techniki

IMG_4575

<strong>Przegląd projektów inżynierskich na kierunkach Automatyka i robotyka, Zarządzanie i inżynieria produkcji po raz siódmy, pierwszy raz w Akademii</strong>

Wczoraj, 2 lutego 2023 r., odbył się Przegląd projektów inżynierskich na kierunkach Automatyka i robotyka oraz Zarządzanie i inżynieria produkcji. W rywalizacji wzięły udział 33 projekty. Dwudziestu pięciu przedstawicieli otoczenia biznesowego dokonało wyboru najbardziej wartościowego projektu..

Przegląd otworzyła dr inż. Małgorzata Kuchta dyrektor Instytutu Techniki dziękując wszystkim za przybycie i podkreślając wyjątkowość wydarzenia oraz informując o aktualnych osiągnięciach Instytutu Techniki. Rektor dr Paweł Strózik podkreślił znaczenie przeglądu dla raciborskiej Uczelni, wskazał na pozytywne oddziaływanie Akademii na otoczenie społeczno-gospodarcze oraz podziękował interesariuszom Instytutu Techniki za ich zaangażowanie w pracę Instytutu i ich wkład w jego rozwój.  Kończąc swoje wystąpienie dodał, że nawet najmniejsze udoskonalenia i wynalazki, nawet drobne innowacje, mogą nieoczekiwanie zmienić świat i życie innych ludzi na lepsze. W trakcie uroczystości podpisano umowę z partnerem przeglądu – firmą szkoleniową EMT-Systems sp. z o.o z Gliwic. Warto dodać, że EMT-Systems jest fundatorem nagród dla zwycięzców czołowych miejsc. EMT Systems partnerem Instytutu Techniki w Raciborzu – Akademia Nauk Stosowanych w Raciborzu (akademiarac.edu.pl)

Od studenta do doktora inżyniera

Nie zabrakło również podziękowań dla absolwenta naszej uczelni dr Damiana Kurzydyma, który uzyskał niedawno tytuł doktora inżyniera na Politechnice Śląskiej w Gliwicach. – Pan doktor podkreślił w rozmowie ze mną, że nie osiągnąłby tego sukcesu, gdyby nie solidne przygotowanie po studiach w PWSZ w Raciborzu – powiedział ze sceny dr inż. Tomasz Czyszpak, prorektor do spraw organizacji.

Prace prezentowały wysoki poziom, a ich tematyka była różnorodna – począwszy od ochrony zdrowia, domotykę, fotowoltaikę, OZE, systemy zarządzania zasobami ludzkimi, majątkiem czy sprzedażą. Spis prac prezentujemy w tabeli na końcu artykułu.

Bogactwo tematów

– Jestem pod ogromnym wrażeniem zaangażowania studentów oraz kadry Instytutu Techniki naszej Uczelni. Każdego roku jesteśmy zaskakiwani kreatywnością, pomysłowością i nietuzinkowym podejściem do projektów. Ten rok nie był inny. Skala i rozpiętość działalności naszych studentów pokazuje, że oferowane kierunki są niezwykle przyszłościowe. Wyróżnione prace ujmują podejściem autorów do prezentowanych tematów – powiedział dr Paweł Strózik, Rektor Akademii Nauk Stosowanych w Raciborzu.

– Wybór zwycięskich projektów był jak co roku bardzo trudny. Jury po burzliwych naradach postanowiło wyróżnić 8 projektów. Poziom i zaangażowanie studentów oraz opiekunów w opracowane projekty był bardzo wysoki. O wygranej decydowały detale. Cieszy nas niezmiennie, że studenci mogą rozwijać swoje umiejętności w Instytucie Techniki przy wsparciu lokalnego biznesu i przedsiębiorców – dodała dr inż. Małgorzata Kuchta, dyrektor Instytutu Techniki ANS w Raciborzu.

Wyniki przeglądu

Decyzją jury doceniono następujące projekty:

AUTOMATYKA I ROBOTYKA:

Nagroda – Rafał Bombik: Budowa i programowanie robota kroczącego, op. dr inż. Piotr Kalus

Wyróżnienie – Paweł Stronczek: Projekt i wykonanie roweru elektrycznego, op. dr inż. Tomasz Czyszpak

Wyróżnienie – Marta Morawiec – Projekt i realizacja inkubatora do wylęgu piskląt dr hab. inż. Włodzimierz Stanisławski

ZARZĄDZANIE I INŻYNIERIA PRODUKCJI

NAGRODA: Dawid Wajda: Modernizacja panelu solarnego oraz opracowanie systemu sterowania zaciemnieniem z wykorzystaniem mikrokontrolera, op. dr inż. Leszek Gomółka

Wyróżnienie – Magdalena Hercog: Projekt produkcji pelletu z wykorzystaniem oprogramowania do symulacji i optymalizacji procesów technologicznych „FlexSim”, op. dr inż. Leszek Gomółka

Wyróżnienie – Aleksandra Gaidzik: Zarządzanie jakością powietrza w gospodarstwie domowym z wykorzystaniem przenośnej mini-tężni solankowej, sterowanej aplikacją mobilną, op. dr inż. Leszek Gomółka

NAGRODY SPECJALNE EMT-SYSTEMS:

Wyróżnienie – Dominika Kołek, Projekt systemu wizyjnego na stanowisku zrobotyzowanym Kawasaki FS3N, op. dr inż. Grzegorz Gołda

Projekty na kierunku Zarządzanie i inżynieria produkcji

Temat projektu inżynierskiego

Imię i nazwisko opiekuna

Michał Baldy

Optymalizacja procesu produkcji na dziale przygotowania produkcji i gięcia na giętarce LLD w firmie Kamet S.A.”

dr inż. Mariusz Twardawa

Leszek Czyszczoń

System informatyczny wspomagający dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych

Aleksandra Gaidzik