Aktualności

AktualnościInstytut ArchitekturyInstytut Kultury Fizycznej i ZdrowiaInstytut NeofilologiiInstytut Studiów EdukacyjnychInstytut Studiów SpołecznychInstytut Techniki

Inauguracja roku akademickiego 2018/2019

Inauguracja roku akademickiego 2018/2019 (fot. G. Habrom-Rokosz)

Inauguracja roku akademickiego 2018/2019

[et_pb_section bb_built=”1″][et_pb_row][et_pb_column type=”4_4″][et_pb_text _builder_version=”3.16″]

Za nami uroczysta chwila. 4 października 2018 roku Rektor i Senat Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu uroczyście zainaugurowali nowy  rok akademicki 2018/2019. Inauguracja odbyła się w szczególnym czasie, w przeddzień stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Uroczystość odbyła się w Pałacu Strzeleckim „Rafako”. Oprócz studentów, pracowników naukowych i administracyjnych spotkanie swoją obecnością uświetnili: Michał Woś – Pełnomocnik Ministra Sprawiedliwości, Mirosław Lenk – Prezydent Raciborza, Ryszard Winiarski – Starosta Raciborski, Ekscelencja Biskup diecezji gliwickiej Jan Kopiec,  magnificencje:  prof. Witold Stankowski – przewodniczący Konferencji Rektorów Publicznych Szkół Zawodowych, Rektor PWSZ im. rtm. Witolda Pileckiego w Oświęcimiu, Rektor PWSZ w Nysie Przemysław Malinowski oraz przedstawiciele biznesu i instytucji Raciborza i powiatu raciborskiego i regionu: Andrzej Żylak – Prezes Izby Przemysłowo-Handlowej Rybnickiego Okręgu Przemysłowego, Roman Majnusz – Prezes Ensol Sp. zo.o., dr hab. inż. arch. Katarzyna Ujma-Wąsowicz – Prezes Polskiego Towarzystwa Urbanistów Polskich, Tadeusz Ekiert – Prezes Raciborskiej Izby Gospodarczej, Ryszard Rudnik – Dyrektor Szpitala Rejonowego w Raciborzu, Michał Fita – Dyrektor MOKSiR i Radny Rady Miasta Racibórz.

Inauguracja rozpoczęła się tradycyjnie od uroczystego przemarszu pocztu sztandarowego i Senatu PWSZ w Raciborzu. Następnie JM Rektor Ewa Stachura przywitała gości i wygłosiła przemówienie, które podsumowało poprzedni rok akademicki i wskazała najważniejsze cele, które nasza Uczelnia postawiła przed sobą do realizacji w rozpoczynającym się roku akademickim. Najważniejszą zmianą będzie proces wprowadzania Ustawy 2.0 czyli „Konstytucji dla nauki”.  – Pojęcia: innowacyjność, przyszłość, nowoczesność i wolność – to słowa – klucze, które wyrażają wielkie nadzieje i aspiracje środowiska naukowego oraz wyzwania przed nim stojące wobec Konstytucji dla Nauki – powiedziała w swoim wystąpieniu JM Rektor.

W swoim przemówieniu JM Rektor nawiązała do sukcesów i osiągnięć Uczelni w ubiegłym roku akademickim. Gorąco podziękowała za pomoc, którą uczelnia uzyskała w poprzednim roku akademickim ze strony władz lokalnych, instytucji i biznesu, wspomniała o programach finansowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości i Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, które realizowane są przez naszą Uczelnię. Po przemówieniu głos zabrali goście, którzy życzyli studentom PWSZ w Raciborzu pozytywnych doświadczeń w trakcie nauki, a PWSZ nieustannego rozwoju. Nie zabrakło również uroczystych podziękowań dla mgr Zenony Mrożek – dotychczasowej dyrektor Biblioteki PWSZ.

Następnie odbyła się uroczysta Immatrykulacja studentów pierwszego roku studiów. JM Rektor Ewa Stachura i Prorektor Paweł Strózik przyjęli ślubowanie od kandydatów i przyjęli ich uroczyście w grono studentów PWSZ w Raciborzu. Całość podniosłej chwili zakończyło odśpiewanie pieśni  „Gaude Mater Polonia”. Część oficjalną zakończył bardzo interesujący i inspirujący wykład dr Andrzeja Zielińskiego, w którym przybliżył on drogi życiowe i dylematy Polaków w drodze do odzyskania niepodległości.

Uroczystość inauguracji zakończył koncert kwartetu saksofonowego „Saksoholicy”.

 

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]