Aktualności

AktualnościInstytut Neofilologii

10-lecia istnienia filologii czeskiej w Raciborzu

Dni_Czeskie_-_foto_Patrycja_Piechula_FOTON_34

10-lecia istnienia filologii czeskiej w Raciborzu

W dniach 9-10 czerwca 2016 r., w Domu Kultury „Strzecha”, miały miejsce obchody Dni Czeskich. Impreza została zorganizowana przez  Raciborskie Centrum Kultury i Instytut Neofilologii Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej z okazji 10-lecia istnienia filologii czeskiej w Raciborzu.

W pierwszym dniu pokazano film „Młode wino” w reżyserii Tomáša Bařiny. To reprezentacyjne odzwierciedlenie stylu i uroku czeskiej kinematografii. Zabawna historia sympatycznego hochsztaplera, który w nieoczekiwany sposób zostaje winiarzem. Po projekcji goście przenieśli się do sali kameralnej, gdzie zagrał opawski zespół Psychonaut, znany dobrze raciborskim fanom rocka.

10 czerwca miał miejsce drugi dzień Dni Czeskich. Były pułapki językowe w prezentacji „Czy to znaczy, to co znaczy?”, coś o studiach i sąsiadach „O Czechach w słowach trzech” i wyjaśnienie „Dlaczego mówimy czeski film-nikt nic nie wie”. Na zakończenie obchodów odbyła się projekcja filmu na podstawie prozy Bohumila Hrabala „Czuły barbarzyńca” w reżyserii Petra Kolihy. W wydarzeniu wzięli udział uczniowie

i nauczyciele z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1, wykładowcy kierunku filologia czeska,  studenci i absolwenci raciborskiej bohemistyki oraz miłośnicy kultury czeskiej. Akcji towarzyszyły trzy wystawy: „Pociągi pod specjalnym nadzorem” dr Karoliny Stanieczek oraz Václav Havel i Jan Hus.